Clujul, in straie visinii

duminică, 20 noiembrie 2011, 22:29
6 MIN

* FC Brasov – CS Mioveni 4-0 (1-0). L. Munteanu (’18), Cristescu (’57), Moutinho (’62), Chicpiu (’79). Noul antrenor Mihai Stoica nu a reusit inca sa sudeze echipa "elefantilor" din Mioveni, care a suferit o infringere drastica sub Timpa, in fata unei formatii care a dovedit ca nu merita pozitia modesta in clasament. La cele patru goluri se adauga inca tot atitea mari ocazii irosite.

* Dinamo – Vointa Sibiu 1-0 (0-0). Danciulescu (’76). Greu s-au impus dinamovistii in fata unei formatii care s-a aparat foarte bine! Dar trebuie spus ca gazdele au avut doua motive de a critica brigada de arbitri condusa de Adrian Cojocaru. In min. 43, o minge sutata de Catalin Munteanu a fost atinsa de fundasul Grigore cu mina, iar in min. 51, s-a semnalizat ofsaid la un gol marcat de Danciulescu. Daca la prima faza este in discutie elementul intentional, la cea de-a doua se pare ca asistentul care a semnalizat ofsaidul a gresit. In final, sibienii au cautat cu frenezie egalarea, dar portarul Balgradean a intervenit senzational la ocaziile lui Beza si Cigan in doua rinduri.

* CFR Cluj – "U" Cluj 3-1 (2-1). Cadú (’16), Weldon (’33), Kapetanos (’66) /. Tony (‘45^1). Cu citeva ore inainte de incepere, derbiul clujean a stat sub semnul intrebarii, din cauza cetii dense care a acoperit orasul, insa pina la urma, ceata s-a ridicat si partida mult-asteptata a inceput. In start, studentii s-au aratat mai incisivi, insa CFR a pus stapinire clar pe joc si a obtinut o victorie indubitabila. Primele doua goluri l-au avut la creatie pe Sougou, iar la cel de-al treilea, Kapetanos (de-abia intrat in joc) a interceptat o pasa de la Szukala si l-a invins cu un sut la coltul lung pe portarul Popa. Golul "sepcilor rosii", care parea sa relanseze partida, a avut la origine o imensa gafa a portarului Beto, care a scapat mingea in fata lui Tony.

* FC Vaslui – Pandurii Tirgu Jiu 3-2 (2-0). Buhaescu (’19), Wesley (’41 – penalty), Balaur (‘90^3) / Nistor (’59), Batin (‘90^2). Cele doua echipe din linia a doua a clasamentului. "Dulaul" Viorel Hizo a lasat posesia pe seama oaspetilor, mizind pe calitatea deosebita a oamenilor din fata si nu a gresit, din moment ce Sinmartean a creat faza primului gol si a obtinut lovitura de pedeapsa la cel de-al doilea, transformat de Wesley. Dominatia "pandurilor" s-a accentuat dupa pauza si dupa golul superb al lui Nistor, acesta si Batin s-au jucat cu ocaziile. In timpul aditional, Batin a egalat la o faza fixa, dar tot asa a spulberat Balaur bucuria gorjenilor in minutul urmator.

Ceahlaul Piatra Neamt – Steaua 1-0 (0-0). Stana (’51). Jocul laliiu al stelistilor s-a combinat intr-un mod nefericit cu cel prudent al gazdelor, asa ca a iesit o prima parte lipsita aproape in totalitate de fotbal. Steaua ar fi putut avea avantaj la pauza, Prepelita fiind trintit la pamint de portarul Villadsen in min.21. Dupa pauza, Stana a avut un moment de inspiratie, trimitind un sut de la marginea laterala a careului, 13 metri de linia portii. Mingea s-a dus la bara opusa si a intrat in pasa. In final, fratii Costea au ratat doua situatii favorabile, dar cea mai mare ocazie a apartinut tot nemtenilor, prin Gafita.

Ultimele doua jocuri au loc astazi: Rapid – Gaz Metan Medias (ora19:00, DolceSport) si Concordia Chiajna – Astra Ploiesti (20:30, DigiSport).

Etapa a viitoare (25-28 noiembrie): Astra Ploiesti – Ceahlaul Piatra Neamt (vineri), Sportul Studentesc – FC Vaslui, Pandurii Tirgu Jiu – Rapid, Steaua – FC Brasov (simbata), Vointa Sibiu – CFR Cluj, "U" Cluj – Otelul Galati, CS Mioveni – Dinamo (duminica), FCM Tirgu Mures – Concordia Chiajna, Gaz Metan Medias – Petrolul (luni).