CS Iasitel a dat lovitura

marți, 07 mai 2002, 23:00

Desfasurate la Sovata in perioada 24 aprilie – 3 mai, finalele individuale ale Campionatului National de sah pentru copii si juniori (intre 10-18 ani) au adus la start 120 de sportivi calificati, impartiti pe zece categorii (cinci de baieti si cinci de fete). Ca la fiecare competitie de acest nivel, Iasul a avut o reprezentare masiva, CS Iasitel fiind prezent cu noua sahisti calificati, in vreme ce Politehnica a avut doi finalisti, fiecare dintre cluburi reusind performante notabile. Cei de la Iasitel au dat insa o reprezentatie de aceasta data, in conditiile in care au cistigat patru medalii de aur, rezultat considerat ca record la acest nivel de catre antrenorul clubului, Vasile Manole, iesenii reusind si cel mai bun punctaj cumulat din tara. Cea mai asteptata disputa a fost cea de la fete 18 ani, unde Alina Motoc a terminat prima in clasament (cu 10 puncte din 11 posibile) si a transat din nou in favoarea ei disputa cu cealalta forta a categoriei, Camelia Ciobanu (CS Politehnica Iasi, antrenori Catalin Navrotescu si Vladimir Danilov), care a acumulat 8 puncte si a terminat pe locul secund. Recordul de punctaj al acestor campionate (10,5 puncte) a fost obtinut de Smaranda Padurariu, care a terminat in frunte intrecerea la categoria 16 ani, in vreme ce Iosefina Paulet a imitat-o la categoria 14 ani (8,5 puncte), considerata cea mai echilibrata a finalelor. In fine, ultima medalie de aur a celor de la CS Iasitel s-a oprit la gitul lui Cristian Chirila, care a cistigat categoria baieti 12 ani, cu 8,5 puncte. Ceilalti sahisti ieseni prezenti la Sovata, chiar daca nu s-au clasat pe podium, au lasat impresii dintre cele mai bune, cum este cazul lui Bogdan Burlacu de la CS Politehnica (locul 4 la baieti 18 ani, 7 puncte acumulate), Dan Taras (locul 4 la baieti 14 ani, 7 puncte), Ovidiu Stingaciu (locul 6 la baieti 10 ani, 5,5 puncte), Alexandra Cojocaru (locul 6 la fete 12 ani, 6 puncte), Daniela Statache (locul 8 la fete 16 ani, 4,5 puncte) si Bogdan Girbea (locul 11 la baieti 14 ani, 2 puncte). (L. MINUT)