Cu fruntea sus

miercuri, 14 iulie 1999, 23:00

Ieri, la Tirgu Neamt, FCM Poli a disputat cel mai tare meci al perioadei de cantonament, adversara fiind divizionara A, FC Onesti. Dupa spusele directorului tehnic, Leonida Antohi, iesenii au facut o excelenta impresie, ei conducind, la un moment dat, in repriza a doua, cu 3-1, victoria gruparii de pe malul Trotusului fiind consfintita abia dupa ce la ieseni s-au efectuat mai multe schimbari. Leonida Antohi ne-a relatat succint filmul meciului: "Am deschis repede scorul dupa ce Dobrea, care a driblat si portarul, a fost faultat in careu iar Cotan a transformat penaltiul. Venind vorba de Cotan precizez ca acesta a slabit deja 4 kilograme de cind a inceput cantonamentul si este pe drumul cel bun. In minutul 18, profitind de o bilba pe stinga a lui Onut si Cantea, Iriza a centrat, iar Gorga a egalat. Peste alte 8 minute, Onofras a finalizat o actiune initiata de Cotan si am intrat in avantaj la pauza. Imediat dupa reluare scorul a devenit 3-1, Dobrea, care s-a miscat excelent, finalizind o centrare a lui Onofras. La acest scor, dupa intrarile la pauza ale lui Chiper, Ilie si Urdaru, au mai intrat tinerii Sandu, Ciocoiu, Brighiu iar in poarta Moraru. Onestenii, mai maturi, au profitat si au intors rezultatul datorita reusitelor lui Gorga (’65 si ’70) si Florea (’82). La noi nu au evoluat portarul Chirila, Gavrilescu si Ancuta ambii usor accidentati, primul 11 fiind: Cimpeanu – Paraschiv, Cantea, Petrache – Gheban, Cotan, Dragoi, Caunei, Onut – Onofras, Dobrea. Per total sint foarte multumit de ceea ce au etalat baietii in acest joc". Poli va mai disputa un ultim meci la Tirgu Neamt, vineri dimineata, cu Cetatea din localitate. Apoi, "alb-albastrii" vor veni acasa, simbata fiind programata o refacere iar duminica zi libera. De luni va incepe insa din nou cosmarul, absolut nici o problema a clubului nefiind rezolvata pina acum! (Ovidiu MINEA)