Doar in finala mica

marți, 30 decembrie 2003, 00:00

Desi a dispus in ultima partida din grupa de nationala Algeriei cu scorul de 24-20, selectionata masculina de handbal a Romaniei a ratat calificarea in finala mare a Trofeului „Georges Marrane” in conditiile in care gazdele de la US Ivry au spulberat echipa macedoneana Prilep cu 46-25 si s-au clasat pe primul loc in grupa B datorita golaverajului. In fata africanilor (majoritatea dintre ei jucatori in Hexagon) selectionata cuplului Ivanescu-Risnita a condus in marea majoritate a timpului, egalitatea fiind consemnata doar la pauza, scor 12-12. Cel mai bun marcator al intilnirii a fost din nou Eremia Piriianu (6 goluri), urmat de Iacob (5), Fortuneanu (3), Sania (3), Voina (3), Toma (2), Petrea (1) si Armanu (1). In cealalta grupa Macedonia a invins Bosnia cu 32-29 si s-a clasat pe locul secund, in vreme ce pe prima pozitie a terminat TSKA Moscova, in ciuda surprinzatorului rezultat de egalitate (29-29) „reusit” in fata modestei nationale din Kuweit. Asadar, dupa ce anul trecut Romania s-a clasat pe pozitia a cincea in clasamentul final (dupa ce a invins, dupa prelungiri, Bosnia), nationala carpatina va juca acum in finala mica in compania Macedoniei. Celelalte finale programate astazi sint: TSKA Moscova – US Ivry, Bosnia – Algeria si Kuweit – Prilep. (L.M.)