Final nebun

miercuri, 03 decembrie 2008, 21:50
 Final nebun

La nivel de secunde s-a transat disputarea intilnirii de aseara, in conditiile in care consacratii arbitri Pavel si State au fost foarte aproape sa dea oaspetilor meci cistigat cu 10-0. Si asta cita vreme o intimplare nefericita i-a impiedicat pe organizatori sa asigure asistenta medicala la ora oficiala de start. Pina la urma partida s-a jucat dar emotiile acumulate de conducatori inainte de inceperea jocului nu s-au sfirsit, ele fiind transpuse si in final, unul nebun de-a dreptul, cu o echipa oaspete pe val in chiar ultimul minut. Cu Tancau in teren dar fara Spiridon (declarat bolnav) bacauanii s-au izbit din debut de oponenta lui Costel Buga, care a avut citeva interventii reusite. Cum si in atac lucrurile mergeau binisor gazdele au condus cu 3-4 goluri insa au inceput sa dea rateuri in a doua jumatate a primei reprize. Chiar si daca au avut lungi perioade de superioritate studentii n-au fost capabili sa tina avantajul atita vreme cit s-au aparat foarte prost iar in atac Ifrim a insistat pina la exasperare cu actiunile personale in vreme ce din Oniga a sarit mingea ca din perete in doua rinduri. Echilibrul si rasturnarile de scor au facut obiectul actului secund pina in min. 50 cind Politehnica a luat din nou avans de trei goluri tot intr-o perioada de inspiratie a lui Buga. Cu extrema Velicu jucata mult si cu folos in acest meci si cu interul Caciuc in pofta de gol iesenii s-au desprins si conduceau cu 37-32 cind era de jucat mai mult de un minut. Optimistii si-au aratat deja increderea in victorie insa finalul avea sa fie de cosmar cu oaspetii in aparare avansata la mijlocul terenului si cu iesenii in degringolada, atit cei din teren cit si cei de la masa de arbitraj. Asa ca, doua eliminari in rindul gazdelor, citeva erori si vreo zece secunde jucate in plus din cauza tabelei incremenite au facut ca avantajul sa se reduca insa numai pina la limita maxima acceptata pentru un deznodamint cit o gura de aer bogata pentru studenti in acest final de an.Pentru Politehnica golurile au fost marcate de Caciuc (14), Velicu (9), Ifrim (7), I. Ciocoiu (4), Oniga (1), Iftimi (1) si Petrea (1).

In ultima etapa din turul II iesenii vor juca la Focsani pe 13 decembrie.