Fotbal intre studenti

marți, 01 iunie 2010, 21:55

Cupa studenteasca la fotbal a fost cistigata de o echipa de la Universitatea "A.I. Cuza". "In total s-au inscris opt echipe de la cinci universitati. De la Universitatea «A.I. Cuza», de la Agronomie si de la Universitatea Tehnica au fost cite doua echipe, iar de la Universitatea Petre Andrei si de la Universitatea de Medicina cite o echipa. Au fost doua grupe a cite patru echipe. Turneul a inceput pe data de 19 mai si s-a terminat pe data de 31 mai", a declarat Ionel Popa, inspector in cadrul Primariei. Finala mica a fost jucata de o echipa de la Agronomie si una de la Universitatea Tehnica. Locul trei a fost cistigat de echipa de la Universitatea Tehnica. In finala mare, o echipa a Universitatii "A.I. Cuza" a invins cu 6-2 cealalta echipa a studentilor politehnisti. "Fiecare echipa a primit echipament complet, iar pentru primele patru locuri s-au dat premii in bani, diplome. Primul loc a fost recompensat cu 1.000 lei, locul doi cu 800 lei, locul trei cu 600 lei si locul patru cu 400 lei", a adaugat Popa. Concursul a fost organizat in cadrul programului "Sport in cartiere", finantat prin Fundatia Sportului Iesean.