Giulestinha a lovit si la Constanta

duminică, 03 august 2008, 22:53
7 MIN

Gloria Bistrita – Universitatea Craiova 2-0 (0-0). Coroian (’58), Miclaus (65). Daca pustimea craioveana arata in prima repriza ca este capabila de a se impune la Bistrita, elevii lui Sabau au aratat dupa pauza ca ramin o echipa redutabila, chiar daca au multe noutati in lot. Mai mult, spre final, ratarile brazilianului Diogo au salvat trupa lui Nicolo Napoli de un esec umilitor.

Otelul Galati – CS Otopeni 3-1 (2-0). Paraschiv (’12, ’19), Viglianti (’72 – penalty) / Chiacu (’61 – penalty). Negru (Otopeni) a ratat un penalty in min. 25 si a fost eliminat in min. 82. Victorie usoara a echipei galatene, Gabi Paraschiv distantindu-se la capitolul golgeterilor cu patru goluri marcate in doua etape. "Aviatorii" au avut o sansa de a se mentine in joc, dar Vali Negru a tras "in plopi" o lovitura de la 11 metri primita in repriza secunda.

Unirea Urziceni – FC Arges 3-2 (1-2). Mara (’29, ’75 penalty), Rusescu (’47) / Kamara (‘8), Dulcea (’37). Considerat a fi meci cu solist "1", partida de la Urziceni a fost cea mai spectaculoasa si dramatica din intreaga etapa. La pauza, argesenii conduceau cu 2-1, alaturi de mai experimentatul Dulcea aratindu-si valoarea si necunoscutul ivorian Youssuf Kamara. Dupa pauza, trupa lui Dan Petrescu s-a impus, golul victoriei venind dintr-un penalty usor acordat, probabil in compensatie pentru un altul, refuzat ialomitenilor in prima repriza, la un fault asupra lui Bilasco.

Farul Constanta – Rapid 0-2 (0-1). Spadacio (’14, ’63). Cu opt straini in echipa, Rapid a cistigat pe Litoral, chiar daca Farul a reusit in  multe momente sa se autodepaseasca. Insa brazilienii din fata au fost din nou irezistibili, iar Juliano Spadacio a fost chiar aproape de tripla, fostul jucator de la Nacional Madeira fiind oprit eronat din cursa pe motiv de ofsaid, spre finalul reprizei secunde.

FC Timisoara – Pandurii Tirgu Jiu 3-0 (2-0). Magera (’22), Art. Karamian (’41, ’82 – penalty). Emotiile suporterilor banateni din startul partidei s-au risipit repede, dupa superba lovitura de cap a cehului Lukas Magera, dupa pasa armeanului Artem Karamian. Ultimul a reusit dubla si a rotunjit scorul, Pandurii lasind o palida impresie, in comparatie cu evolutia din meciul cu Dinamo.

Dinamo – Gaz Metan 1-0 (1-0). Bratu (’27 – penalty). Dinamovistii au obtinut o victorie palida, desi a jucat in fata unui adversar nou-promovat in Liga I, inferior numeric din min. 20. A fost nevoie de doua lovituri de pedeapsa pentru a se contura victoria "ciinilor", ambele just acordate pentru faulturi asupra lui Torje si Thiago. La prima, din min. 21, fundasul brazilian al Mediasului, Rafael, a fost eliminat, dar Danciulescu a tras in portarul Stetca. Sase minute mai tirziu, Bratu nu a mai ratat tinta, el parasind terenul grav accidentat in min. 37. Dinamo a atacat cu toate liniile in partea secunda, insa Curtean si Dudita au fost aproape de lovitura pe contraatac.

Steaua – FC Brasov 2-1 (1-0). Moreno (’32), Arthuro (’89) / Roman (’54). Cu o saptamina si ceva inaintea confruntarii cu Galata, jocul Stelei scirtiie in continuare, elevii lui Lacatus tremurind ca piftiile inainte ca Arthuro sa aduca linistea in Ghencea, din centrarea superba a lui Dayro Moreno. Primul gol a fost marcat de argentinian, dupa o gafa de incepator a portarului Stelea, care i-a pasat perfect. Pe un contraatac, Roman a adus egalarea la o noua eroare a portarului Zapata.

CFR Cluj – Gloria Buzau 2-0 (1-0). Diogo (’13 – autogol), Tudose (’80 – autogol). Clujenii au dominat cu autoritate meciul, chiar daca victoria a fost obtinuta intr-un mod comic, prin doua autogoluri. La primul, brazilianul Diogo a deviat cu pieptul lovitura libera executata de Pereira, la al doilea, Tudose a facut acelasi lucru cu mingea centrata de Dubarbier.

Etapa viitoare (8-10 august): Poli Iasi – Steaua, FC Vaslui – Gloria Bistrita (vineri), Universitatea Craiova – Farul, Gaz Metan Medias – FC Timisoara, Gloria Buzau – Otelul Galati, Rapid – CFR Cluj (simbata), Pandurii Tirgu Jiu – Unirea Urziceni, CS Otopeni – Dinamo, FC Arges – FC Brasov (duminica).

1. CFR           2          2          0          0          6-1     6 (^3)

2. Rapid         2          2          0          0          5-0     6 (^3)

3. Vaslui         2          2          0          0          4-1     6 (^3)

4. Timisoara  2          1          1          0          4-1     4 (^1)

5. Otelul         2          1          1          0          5-3     4 (^1)

6. Dinamo      2          1          1          0          2-1     4 (^1)

7. Urziceni     2          1          0          1          3-3     3 (0)

8. Brasov        2          1          0          1          2-2     3 (0)

8. Craiova      2          1          0          1          2-2     3 (0)

8. Steaua       2          1          0          1          2-2     3(0)