Grecii ne-au invatat baschet

luni, 26 noiembrie 2001, 00:00

Reprezentativa masculina de baschet a Romaniei a fost invinsa, simbata, in Sala "Lucian Grigorescu", cu scorul de 92-60 (23-15, 24-15, 22-19, 23-11), de selectionata Greciei, intr-o partida din grupa B a turneului semifinal al Campionatului European din 2003. Invinse miercuri si in Spania, gazdele plecau cu sansa a doua in partida cu grecii, insa diferenta clara de scor a rezultat in urma unei prestatii unanim modeste din partea elevilor antrenati de Mircea Vulc si Constantin Ioan. Cu un procentaj foarte slab la aruncarile de doua puncte (26%) – unde campion absolut a fost experimentatul Toni Alexe, cu o reusita din noua incercari!! – cu Stefan Ciosici la fel de modest ca in Spania (4 puncte, 5 recuperari si 5 greseli personale dupa doar 18 minute jucate), plus alti trei internationali care au facut figuratie (Dumitrescu – nici o realizare in 17 minute, Iheadindu – zero barat in 10 minute si Toader – doar 1 punct in 16 minute), romanii nu puteau emite pretentii mai multe. Cam in aceeasi nota s-au situat si ceilalti jucatori intrati pe teren, adica Virgil Stanescu (15 p, 7 recuperari), Bogdan Popescu (14p, 4 r), Flavius Lapuste (6 p, 6 r), Helcioiu (8p, 2×3) si Catalin Burlacu (4 p in 12 minute, dar cu procentajul cel mai mare din echipa, 66%, la aruncarile de doua puncte). De partea cealalta, grecii au defilat pe mina barcelonezului Rentzias (22 p, 5 r), a lui Ntikoudis (18 p), Alvertis (Panathinaikos Atena, 14 p, 6 r) si Papaloukas (Olympiakos Pireu, 11 p, 5 r), obtinind a doua victorie consecutiva in acest turneu de calificare. In celelalte partide din grupa B, Spania a invins in Danemarca cu 96-66 iar Israel in Belgia cu 75-69. Miercuri se disputa ultima etapa din acest an, nationala Romaniei urmind sa intilneasca, la Bucuresti, selectionata Belgiei.
Selectionata feminina de baschet a Romaniei a fost invinsa, la rindul ei, la Salamanca, cu 93-46 (46-29), de reprezentativa Spaniei, intr-o partida din grupa A a turneului semifinal al Campionatului European din 2003. Pentru nationala romana cele mai multe puncte le-au marcat Brosovschi – 18 puncte, Pascalau – 10 p si Mandache – 6 puncte. Romania va disputa urmatorul meci miercuri, in deplasare, cu Germania. (L.M.)