Iesenii intre ei

vineri, 28 ianuarie 2000, 00:00

Pe o zapada mare, terenul II din Copou a gazduit ieri intilnirea amicala de fotbal dintre FCM Poli Iasi si Fortus Iasi, Poli renuntind la partida programata pentru ieri la Pascani, cu CFR. La capatul unui meci in care in primul rind s-au putut vedea (si, poate, imbunatati) acumularile fizice ale celor doua echipe, divizionara B s-a impus cu 2-1 (1-0) golul decisiv, inscris de Ionescu, cazind in prelungirile destul de largi acordate de arbitrul partidei. Celelalte doua reusite au fost semnate de Fieraru, respectiv Scripca. Chiar daca nivelul de pregatire a celor doua echipe este destul de diferit, gruparea din esalonul trei reluindu-si pregatirile mult mai tirziu si neefectuind pina acum cantonamentul de iarna traditional pentru fotbalul romanesc, partida a avut o nota de echilibru, in ciuda dominarii lui Poli. Bineinteles, starea terenului si-a pus amprenta pe relatiile de joc.
Antrenorii Leonida Nedelcu, Dorinel Toiu si Ioan Cimpeanu, respectiv Corneliu Costachescu si Narcis Ciocirlan au trimis in teren in minutul 1 pe: A. Stoian – Acatrinei, D. Constantin, Paraschiv, Urdaru – Basascu, Medeleanu, I. Radu, Fieraru – Serban, Andries (FCM Poli) respectiv: Simionas – Cazacu, Lohan, Cantea, Diaconescu, Banta – Chiper, Andrus, Scripca – Ambrosie, Brighiu. Dupa pauza s-au efectuat mai multe schimbari in ambele garnituri. (Ovidiu MINEA)