Benfica: Quim – Nelson, Anderson, Luizao, Leo – Petit (’46 – Miccoli), Karagounis  – Katsouranis, Simao, Rui Costa (’90^2 – Coimbra) – Nuno Gomes (’75 – Derlei).  Antrenor: Fernando Santos.
Dinamo: Lobont – Blay, Moti, Radu, Pulhac (’65 – Zé Kalanga; ’82 – Serban)  – Cristea, Margaritescu, C. Munteanu (’79 – Ropotan), Balace – Danciulescu, Niculescu. Antrenor: Mircea Rednic.
Arbitri: Ivan Bebek – Tomislav Petrovic, Tomislav Setka (Croatia).
Cartonase galbene: Petit, Leo / Pulhac, Moti.
1-0, min. 89: centrare de pe stinga a lui Rui Costa, Simao a sutat in Lobont, care a respins in lateral, de unde Miccoli a marcat cu pamintul.
Doua echipe care au aratat, in primul rind, ca stiu sa contracareze actiunile adverse: Benfica si Dinamo. Astfel incit, in prima repriza, s-a vazut putina constructie, pasele de ambele parti erau interceptate rapid, dar contraatacurile mureau in fasa datorita sistemelor defensive bine puse la punct. Si daca Lobont si-a salvat echipa de doua ori in fata lui Nuno Gomes, s-a intimplat pe erori individuale ale dinamovistilor, in prima faza cuplul letal Rui Costa – Simao aratindu-si coltii.
Dupa pauza, jocul s-a mai aerisit, vinovata fiind Benfica. Sacrificind un inchizator prin introducerea lui Miccoli, antrenorul Fernando Santos a sporit forta echipei sale, dar a lasat si spatii pe care dinamovistii nu le-au putut specula. Doua au fost momentele cheie ale unei reprize dominate de gazde: lovitura libera executata de Simao in bara (’68), care a pus punct unei perioade echilibrate, si sutul lui Niculescu din lateral, dupa o deschidere superba a lui Cristea. Insa, din acel minut 76, Dinamo a cedat total, cautind sa conserve scorul alb. Numai ca, atunci cind putini mai gindeau, au intervenit doua erori de marcaj in defensiva si italianul Miccoli a devenit "salvatorul" Benficai. O infringere la limita, meritata dupa aspectul general al partidei, dar nemeritata prin modul in care a fost inregistrata. Un scor care mentine deschisa lupta pentru calificare pentru returul de peste sapte zile, cind partiturile vor fi, cu siguranta, altele.
La sfirsitul meciului, antrenorul Mircea Rednic, mihnit de finalul neasteptat, si-a manifestat increderea ca, daca meciul retur va fi pregatit bine, Dinamo poate obtine calificarea fara probleme. "Puriul" si-a reprosat introducerea in echipa a lui Zé Kalanga, angolezul fiind inlocuit dupa 17 minute de joc