Lupta pentru locul doi

sâmbătă, 10 martie 2007, 00:13

Chiar si in conditiile in care "ciinii" de la Dinamo au scapat, practic, spre titlu, Liga I romaneasca nu treneaza: lupta pentru locul II, care duce spre Liga Campionilor si asprele batalii din zona retrogradarii promit, si in aceasta etapa, dispute care se anunta dramatica. Cele trei echipe care vineaza pozitia de vicecampioana, Steaua, Rapid si CFR Cluj, se afla la egalitate de puncte in clasament, despartite de golaveraj doar momentan, pentru ca, la momentul final, egalitatile vor fi judecate doar de rezultatele directe. Dintre cele trei pretendente la locul secund, cea mai dificila sansa o are Steaua, care va juca la malul marii cu Farul Constanta, echipa inca nescutita de grijile retrogradarii, in ciuda victoriei de aur obtinuta in etapa trecuta, la Urziceni. Antrenati de fostul jucator stelist Basarab Panduru, "rechinii" mai au doua motive de a se bate la singe cu campioana en-titre: programul deosebit de dificil (cel mai greu, dintre toate candidatele la retrogradare), dar si eliminarea suspiciunilor din tur, cind Steaua a cistigat cu 3-0, dupa o replica ultramodesta a Farului. Pe de alta parte, echipa bucuresteana, desi in crestere ca joc, gaseste greu drumul spre poarta si nu putini sint aceia care cred ca "ghinionul" sta pe banca tehnica, Cosmin Olaroiu negasind solutia de a schimba jocul steril si stereotip al Stelei la mijlocul terenului. Absenta virfului francez Théréau (suspendat) ca si posibila aparitie in premiera a brazilianului Elton (noua achizitie a Stelei) vor atrage multe priviri, in aceasta seara, pe frecventa Antenei 1.
Celelalte doua echipe pretendente la Liga Campionilor au sarcini doar in aparenta mai usoara. In Giulesti, Rapid are de razbunat infringerea din tur in fata aradenilor lui Lacatus, dar UTA pare a fi mai valoroasa acum, in ciuda faptului ca n-a inscris inca in mini-retur. La Cluj, CFR infrunta Pandurii lui Neagoe, prognoza meciului echilibrindu-se, stiut fiind ca exotica formatie de pe Gruia se descurca mai greu pe teren propriu (in campionatul trecut, gorjenii au reusit sa cistige la Cluj, cu 3-1).
In lupta pentru evitarea retrogradarii, atrage atentia meciul de la Pitesti (FC Arges – SC Vaslui), mai degraba decit confruntarea de la Urziceni, unde se infrunta doua echipe direct interesate. Dinamo si Universitatea Craiova se intilnesc intr-un meci al reabilitarii, ambele echipe dezamagind in ultimele etape, iar la Bistrita, Gloria si Politehnica Timisoara se bat pentru un loc care poate duce in Cupa UEFA.

Otelul nu se dezminte
Galatenii au inscris cinci goluri intr-o repriza formatiei FC National
Echipa cea mai productiva, de pina acum a returului a reusit din nou un festival de goluri, in partida sustinuta la Galati, cu FC National. Jucatorii antrenati de Petre Grigoras au invins cu 5-2, dupa ce la pauza, conduceau cu 5-1. Daniel Stan a reusit dubla in primul sfert de ora (minutele 12 si 14, pentru ca, in minutul 27, acelasi atacant sa completeze hat-trick-ul, dupa un sut al lituanianului Labukas, respins de Cristian Munteanu. Chihaia a redus din handicap in min. 41, la o ezitare a portarului Grybauskas (debutant in formatia galateana), dar ultimele doua minute ale reprizei au fost apoteotice pentru galateni, Szekely (’43) si coreeanul Kim Gil-sik (’45) inscriind doua goluri de generic, ultimul, dintr-un sut magistral de la 20 metri.
Dupa pauza, otelarii s-au relaxat, permitind oaspetilor sa mai inscrie odata, prin Herea (’52). Echipa din Galati a urcat, cel putin pina astazi, o pozitie in clasament, in timp ce FC National, la fel ca si Jiul, are sanse minime de a se salva de la retrogradare.