Martisor de Bucuresti

joi, 02 martie 2000, 00:00

Metal 33: Stan, Niculai, Tudoriu, Boboc, Negulescu, Ruse – Rinescu, Hornogea, Nica.
Penicilina: Ruxandoiu, Dochia, Androhovici, Dulcianu, Formagiu, T. Popa – Cotoranu, A. Popa, Cozma.
Arbitri: Sorina Niculescu – Silvian Lung (Bucuresti); Servicii cistigatoare : 8-16; servicii gresite: 5-3.
Meciul din Sala Olimpia a adus iesencelor un meritat martisor, dar victoria Penicilinei ar fi putut fi mai clara, daca ar fi repetat evolutia din meciul cu Dacia Pitesti si daca arbitrii n-ar fi defavorizat-o in citeva momente cheie, mai ales in finalurile seturilor I si III, cistigate de gazde. In setul I s-a mers cap la cap, pina la 10-10, dar dupa citeva erori la constructie ale iesencelor, Metal reuseste sa se desprinda la 18-13. Intrarea Andreei Cotoranu aduce noroc echipei noastre care echilibreaza partida (21-20), dupa care, pe puncte obtinute pe serviciile adversei se ajunge la 24-24. Din pacate, arbitra de scaun (prima femeie care a arbitrat formatia ieseana) a acordat gazdelor un punct nemeritat si Penicilina il cedeaza si pe cel de-al doilea. Mult mai bine s-au descurcat fetele noastre in setul urmator, mai ales in linia a doua (deficitara in primul set), conducind cu 11-3, dupa sase servicii excelente ale Cristinei Androhovici. Incercarile de revenire ale gazdelor au fost inutile, si iesencele mentin diferenta (15-8, 20-12), setul durind doar 13 minute. Credeam ca totul reintra in normal, dar iesencele reincep sa greseasca in setul al treilea, mai ales la blocaj, gazdele renascind. Metal 33 a condus cu 7-3 si 10-7, Penicilina egalind, totusi, la 16 pe serviciile Mihaelei Formagiu. Finalul de set este pe muchie de cutit, greselile de arbitraj facind echipa ieseana sa greseasca si sa piarda si acest act. In urmatorul, iesencele au fortat din nou, au gresit mai putin, impunindu-se dupa 18 minute, gratie, in special, atacurilor Mihaelei Formagiu, care, desi n-a fost in forma maxima, ducind echipa in spate. In fine, in tie-break, scorul a evoluat intr-un mod nerecomandabil cardiacilor. Penicilina a condus cu 4-0, gazdele au egalat la 5 si apoi s-a distantat la 11-8 si 12-9, dar elevele lui Nicu Roibescu si Aurelia Ichim au egalat din nou la 12 si, pe un final incandescent, in ciuda atmosferei "intime" din sala, s-au impus cu 15-12, obtinind o victorie meritata, in fata unei echipe care a facut eforturi uriase pentru a-i face fata. (Ion TEODOR)