Masacru in Giulesti

miercuri, 12 aprilie 2006, 23:05

Soarta „ciinilor” a fost decisa de sclipirile lui Viorel Moldovan si gafele portarului Gaev
Meciul etapei a inceput cu doua faze de poarta de ambele parti, dar s-a linistit spre mijlocul reprizei. Cel care a stricat echilibrul partidei a fost portarul dinamovist Gaev, care a respins in fata un sut din lovitura libera executat de Ionut Stancu, in min. 29. Viorel Moldovan n-a avut altceva de facut decit sa impinga balonul in pasa din apropiere, in stilul lui Pippo Inzaghi.”Ciinii rosii” au fost nevoiti sa atace, dar fara consecinta, iar in min. 58, Pancu i-a pasat aceluiasi Moldovan la marginea careului mare, si acesta a inscris cu un sut superb. Gaev, extrem de nesigur in multe faze a mai comis-o si in min. 66, faultindu-l in careu pe Burdujan. Penaltiul care a urmat a fost transformat, cu singe rece, de Daniel Niculae. Dinamo, desi a inceput bine partida, a aratat ca o echipa debusolata, iar schimbarile efectuate de Florin Marin nu au schimbat fata jocului.
S-a trezit Vasluiul
Jiul – FC National 2-0 (0-0). Paleacu (’65) si M. Gheorghe (’90^1). Dupa un meci urit, minerii au reusit sa dovedeasca ca sint redutabili pe teren propriu, invingind si ermetica echipa bancara la o diferenta de doua goluri.
Sportul Studentesc – Poli Timisoara 3-1 (0-0). Nae (’60), Varga (’77 – penalty), Mazilu (’81) / Balace (’85 – penalty, cu eliminarea lui Patriche). Un meci cu trei penaltiuri, dominat da capo al fine de studenti, chiar daca timisorenii au toate motivele sa conteste prima lovitura de la 11 m, transformata de Dacian Varga. Echipa banateana a fost de nerecunoscut, semn ca la Timisoara criza continua. Paradoxal, Gica Hagi nu si-a dat demisia si nu a (prea) contestat arbitrajul.
SC Vaslui – FC Arges 3-0 (1-0). Panait (‘2 – penalty, ’48), Mihalcea (’56 – penalty). Vasluienii si-au razbunat toate ghinioanele de pina acum, obtinind o victorie neasteptat de clara in fata unui adversar redutabil prin aparare. Doua goluri au fost inscrise din lovituri de pedeapsa, prima cam neclara, a doua, datorita unui hent pe linia portii comis de Rohat, care a fost eliminat.
Gloria Bistrita – Pandurii 4-0 (1-0). Negrean (’17, ’64), Pacurar (’47, 82). Gorjenii au avut o evolutie penibila, Bistritenii au facut ce-au vrut cu echipa din Tg. Jiu, care intra adinc in virtejul retrogradarii.
CFR Cluj – Otelul Galati 0-1 (0-1). Echipa de la Dunare a cistigat printr-un gol norocos, marcat in min. 44: sut de la 30 m al lui Semeghin, la care portarul Turcas si fundasul Toma s-au incurcat reciproc. Ardelenii au atacat furibund, dar au simtit lipsa „creierului” Dorinel Munteanu din teren. Clujul a avut doua bare in repriza secunda si o ocazie uriasa ratata de Coroian, in prelungiri.
Semeghin (’44). Clujeanul Toma a primit al doilea avertisment in min. 81 si a fost eliminat.
Farul – FCM Bacau 2-0 (0-0). Apostu (’74, ’80). Reduta bacauana a rezistat aproape 75 de minute, dar antrenorul constantean Momcilo Vukotic a inceput sa „bungheasca” schimbarile. La Vaslui, au inscris rezervele Voiculet si Gurita, acum a fost rindul lui Apostu, introdus in min. 60.
Etapa viitoare (14-16 aprilie): Poli Timisoara – Jiul (vineri), FC National – SC Vaslui, Otelul Galati – Sportul Studentesc, Pandurii Tg. Jiu – CFR Cluj, Dinamo – Gloria Bistrita (simbata), FC Arges – Farul, Poli Iasi – Rapid (duminica). Meciul FCM Bacau – Steaua se va disputa pe 17 mai.
Steaua revine in frunte
Dupa opt etape, echipa pregatita de Cosmin Olaroiu revine in postura de lider, la o diferenta minima de golaveraj fata de Dinamo, avind si un meci mai putin jucat. Trebuie, insa, facuta o precizare: daca la finalul campionatului egalitatea la puncte se mentine, campioana va fi Dinamo, datorita golurilor marcate in deplasare, in confruntarile directe. Mai trebuie spus ca, prin victoria obtinuta cu 3-0, Rapid (care, de asemenea, un meci mai mult de jucat) intra in cursa pentru titlu. Finalul de campionat devine, astfel, incendiar.