Moartea din Ploiesti

luni, 02 noiembrie 2009, 00:32
6 MIN

Astra Ploiesti – Ceahlaul Piatra Neamt 1-1 (0-0). Ganea (’78) / Sofroni (’86). Cu un nou antrenor la cirma, Gigi Multescu, echipa nemteana a reusit sa tina piept gazdelor pina in min. 78. Insa cinci minute mai tirziu, atacantul sirb al Astrei, Dokic, a lovit un adversar fara minge si a fost eliminat, iar nemtenii au egalat. In prelungirile meciului, Astra a mai pierdut un jucator: Liviu Ganea a luat exemplul luptatorilor de K1 si l-a lovit cu salbaticie, cu picioarele, la marginea terenului pe nemteanul Cebotaru, fiind si el eliminat. Asa ca echipa de sub Pietricica scoate un punct din Vestul Ploiestiului si mai poate visa.

Unirea Urziceni – Universitatea Craiova 3-2 (1-0). Frunza (’26, ’59), Bilasco (‘90^2) / M. Costea (’55), Woobay (’69). Timp de o repriza, Unirea a facut legea in teren si a obtinut un avantaj meritat la pauza. Introducerea lui Trica in echipa olteana a fost providentiala si oltenii pareau sa ramina neinvinsi in intilnirile cu ialomitenii. Cei are a spus "veto" au fost atacantul Bilasco si aparatorii olteni.

Unirea Alba Iulia – CFR Cluj 1-1 (0-0). Dilbea (’89) / Traoré (’57). Clujenii au jucat in stilul caracteristic, au dominat, au inscris un gol si au asteptat finalul. Numai ca un sut prin surprindere al lui Dilbea le-a naruit sperantele de victorie la Alba Iulia.

FC Vaslui – International Curtea de Arges 1-0 (1-0). Akakpo (‘4). Deschiderea rapida a scorului promitea o victorie lejera a vasluienilor, care pareau a fi stapini pe joc. Insa in repriza a doua, oaspetii au pornit citeva contraatacuri vinjoase, iar Vasluiul a avut ocazia de a rezolva partida in min. 61, cind au primit un penalty cam usor la o atingere cu mina a mingii de catre Viera. Wesley a tras telefonat, antrenorul oaspetilor, Stefan Stoica, a fost trimis in tribune si echipa locala a smuls victoria.

Rapid Bucuresti – Otelul Galati 3-0 (1-0). Ionita (’39), Grigorie (’68), Herea  (’82 – penalty). Ca si anul trecut, otelarii au suferit o infringere severa in Giulesti, si tot ca si anul trecut au lasat o impresie frumoasa. Insa rapidistii au dovedit ca locul lor este, totusi, pe terenul de fotbal si nu in fabrici si uzine. In min. 90, portarul bulgar al oaspetilor, Stoian Kolev, s-a suparat pe o decizie a arbitrilor, a degajat o minge in tribune si a primit al doilea cartonas galben. Cum Dorinel Munteanu efectuase schimbarile, Otelul a terminat meciul cu atacantul Pena in poarta!

FC Timisoara – Steaua 0-1 (0-0). Surdu (’69). Partida parea sa se indrepte spre o remiza alba, cele doua echipe anihilindu-se reciproc la mijlocul terenului. In min. 68, portarul Pantilimon, inger pazitor al gazdelor in citeva rinduri, s-a dovedit autentic demon de ingropaciune, respingind in fata la Surdu. Golul primit a ambitionat pe banateni, care au avut in min. 86 sansa egalarii printr-un sut prin surprindere al lui Bourceanu, care a nimerit bara. Ex-gatateanul a fost, insa al doilea inger-demon pentru echipa gazda, primind imediat rosu direct la un fault dur asupra lui Surdu. Timisoara pierde primul meci din acest campionat, chiar pe teren propriu.

Astazi, au loc ultimele doua meciuri ale etapei: Gloria Bistrita – Gaz Metan Medias (18:00, GSP TV) si FC Brasov – Pandurii Tirgu Jiu (20:00, Digi Sport).

Etapa viitoare (7 noiembrie): International Curtea de Arges – Universitatea Craiova, Ceahlaul Piatra Neamt – FC Vaslui, CFR Cluj – Astra Ploiesti, Otelul Galati – FC Timisoara, Steaua – Unirea Alba Iulia, FC Brasov – Unirea Urziceni, Pandurii Tirgu Jiu – Gloria Bistrita, Gaz Metan Medias – Poli Iasi, Dinamo – Rapid.

1. Rapid         12        7          1          4          27-16 22 (^4)

2. CFR           12        6          4          2          17-8   22 (^4)

3. Steaua       12        6          4          2          15-8   22 (^4)

4. Vaslui         12        7          1          4          19-15 22 (^4)

5. Timisoara  12        5          6          1          17-6   21 (^3)

6. Dinamo      12        6          3          3          14-7   21 (^3)

7. Urziceni     12        6          3          3          16-10 21 (^3)

8. Brasov        11        4          5          2          12-7   17 (^2)

9. Pandurii     11        4          3          4          10-11 15 (-3)