Nu-i de glumit cu Dinamo

duminică, 06 noiembrie 2011, 23:29
6 MIN

* Vointa Sibiu – FC Brasov 2-1 (0-0). Viveiros (’49 – autogol), Popa (’72) / Moutinho (’84). Cel care a facut ravagii pe banca Astrei, Marius Sumudica, a debutat cu o infringere pe banca echipei din Brasov. El a fost surprins de energia cu care gazdele au atacat in prima repriza, iar in startul celei de-a doua, Lukanovic a primit o centrare ideala, insa Viveiros i-a luat-o inainte, deviind balonul in propriepoarta. Tot Lukanovic a trimis un sut puternic spre poarta lui Felgueiras, portarul Brasovului a respins, iar Iulian Popa a fost pe faza. Dintr-o faza oarecum asemanatoare s-a inscris si golul gazdelor, un sut trimis in bara de Ionescu, urmat de o reluare in poarta goala a lui Moutinho.

* Astra Ploiesti – Petrolul Ploiesti 1-1 (1-1). Goian (’32) / Oprita (’13 – penalty). Doua penaltiuri acordate foarte usor, la henturi involuntare, pentru ambele echipe. Insa daca Oprita a transformat, N’Doye a trimis pe linga bara (’26). Astra a egalat prin fundasul Lucian Goian, dupa un angajare in careu a lui Mihalache. Meciul s-a incheiat cu o remiza echitabila, in repriza secunda nemaiexistind prea mari ocazii de gol.

*CFR Cluj – Dinamo 2-3 (0-1). Cadú (’38 – penalty) / Danciulescu (’21), Niculae (’82 – penalty, ‘90^2). Un meci cum rar se vede pe stadioanele noastre, dominat in cea mai mare parte a timpului de gazde, dar cu o echipa oaspete care a gestionat mai bine finalurile de repriza. Un contraatac specific, cu o angajare a lui Danciulescu de catre Catalin Munteanu, a adus "ciinii" in avantaj, contrar cursului jocului. Dar tocmai cind se credea ca oaspetii isi gestioneaza perfect avantajul, a venit un hent stupid al lui Scarlatache, care a adus egalarea din penalty. Imediat dupa pauza, la un traznet al lui Sougou, Balgradean a respins mingea, iar Ronny a inscris din pozitie laterala. Faza cea mai controversata s-a petrecut in min. 63, cind la o reluare pe spate a lui Kapetanos, Balgradean a respins mingea, care a luat o traiectorie arcuita si a nimerit bara adversa. Este greu de stabilit daca, in traiectoria sa, mingea a depasit in aer linia portii. Golul a fost anulat, dar se parea ca CFR stapineste bine jocul. Numai ca antrenorul oaspetilor, Liviu Ciobotariu, a fost foarte inspirat, aruncindu-l in foc pe Liviu Ganea. Acesta a obtinut un penalty, dupa ce a fost tras de tricou in careu de Diogo, iar in ultimele secunde, i-a pasat perfect lui Niculae pentru golul unei victorii care nu se prefigura.

* Sportul Studentesc – "U" Cluj 2-4 (1-2). Maxim (’22, ’90 – penalty) / Cristea (’34 – penalty, ’78), Tony (’43, ’83). Desi in inferioritate numerica inca din min. 19 (Chetan a fost eliminat pentru o intrare dura la Machado), bucurestenii au deschis scorul printr-un sut magistral executat de Maxim de la 30 de metri. Oaspetii au egalat dintr-un penalty (contestat de gazde, la o interventie a lui Beta la Grecu) si de aici, meciul a fost la discretia clujenilor.

* Pandurii – Otelul 0-1 (0-0). Iorga (’78). Gorjenii s-au napustit pentru a strapunge apararea ermetica a lui Dorinel Munteanu, iar Otelul a inscris la singurul sau sut pe poarta, prin "vinclul" lui Iorga, din pasa inapoi a lui Pena. Dupa un minut, Stromajer a primit direct "rosu".

* Steaua – Concordia Chiajna 2-1 (0-1). Tanase (’48), Rusescu (’73) / Vl. Munteanu (’34). Extrem de greu s-a impus Steaua in fata echipei ilfovene, care si-a depasit conditia in acest meci. Vlad Munteanu a deschis scorul, iar Steaua a intors rezultatul prin doua executii de la distanta. Finalul a fost dominat de Concordia, care a mai avut doua mari ocazii si la 1-1.

Astazi au loc ultimele doua jocuri ale etapei a XIV-a: FCM Tirgu Mures – Rapid (ora 19:00, DolceSport) si Gaz Metan Medias – FC Vaslui (20:45, GSP TV). Etapa viitoare (18-21 noiembrie): Petrolul – FCM Tirgu Mures, Otelul – Sportul Studentesc (vineri), FC Brasov – CS Mioveni, Dinamo – Vointa Sibiu, CFR Cluj – "U" Cluj (simbata), FC Vaslui – Pandurii Tirgu Jiu, Ceahlaul – Steaua (duminica), Rapid – Gaz Metan Medias, Concordia Chiajna – Astra Ploiesti (luni).

1. Dinamo      13        9          3          1          28:7   30 (^12)

2. CFR           13        8          2          3          28:12 26 (^5)

3. Rapid         12        7          4          1          18-7   25 (^7)

4. "U" Cluj      13        7          4          2          20:11 25 (^7)

5. Steaua       13        6          4          3          18:11 22 (^1)

6. Pandurii     13        6          4          3          18:12 22 (^1)

7. Otelul         13        6          3          4          12:12  21 (^3)

8. Vaslui         12        6          2          4          20:10 20 (^2)

9. Astra           13        5          5          3          16:14 20 (-1)

10. Ceahlaul  13        4          4          5          12:18 16 (-2)