O repriza – joc, o repriza – joaca

joi, 08 martie 2012, 23:03

Asa cum antrenorii Florin Spiridon si Ioan Zepciuc au promis, restanta de ieri, cu Teleorman Alexandria, derulata in Sala Polivalenta, a insemnat un nou inceput pentru Politehnica Iasi, formatie care a pierdut duminica, la Vaslui, orice sansa de calificare la barajul de promovare in Liga Nationala. Primul pas a insemnat igienizarea lotului, care contine acum doar 14 handbalisti. Printre victime s-a numarat si golgeterul echipei, Paul Nemenco, prestatia slaba pe care acesta a avut-o in derbiul pierdut la Vaslui (un singur gol din zece aruncari) generind rezilierea contractului cu Poli. A doua mutare a generat acordarea de credit tuturor jucatorilor, indiferent de virsta sau statut in echipa, ieri, cu exceptia lui Ciocoiu, care a intrat doar pentru a executa cele trei aruncari de la 7 metri obtinute de coechipierii sai, toti handbalistii ieseni prinzind minute bune in teren.

Jocul cu modesta echipa teleormaneana a avut doua fete diferite. In prima repriza, echilibrul s-a mentinut pina in minutul 6 (5-4), gazdele distantindu-se apoi cu lejeritate, intr-un act in care mai toata lumea si-a facut treaba: Torica a inchis poarta intre minutele 6 si 19 (14-5), cind a fost invins o singura data, din aruncare de la 7 metri, Nedelcu a predat o lectie de aparare, Oniga a inscris spectaculos, junele Ciobanu a demonstrat ca e de mare perspectiva, extremele Burdun si Stefan Dumitrache si-au facut treaba, Lapusneanu a punctat de cinci ori iar Arsene a avut citeva momente bune. Daca in prima repriza Politehnica a jucat, in cea de-a doua s-a jucat. Drept urmare, chiar daca in joc au fost aruncati, pe linga tinerii Sabau si Saracila, jucatori de baza ca Gabi Dumitrache ori Sahin, scorul actului doi a fost neverosimil: 11-11. Politehnica a contat ieri pe: Mitrofan, Torica; Lapusneanu (5 goluri), Burdun (6), G. Dumitrache, Sahin (1), Saracila (4), Oniga (6), Ciocoiu (1, din 7 metri), St. Dumitrache (3), Arsene (2), Sabau, Ciobanu (5), Nedelcu (2). Urmatorul meci al Politehnicii este programat duminica, in Sala LPS, in compania CSU Stiinta Bucuresti, partida urmind a incepe la ora 11.