Portocale stoarse ca lamiile

miercuri, 08 decembrie 1999, 00:00

Tot raul a fost spre bine pentru nationala feminina de handbal a Romaniei (daca ne referim la infringerea cu Ucraina) care a evitat astfel un contact soc cu Norvegia in prima faza eliminatorie. Satisfactia a devenit ieri si mai mare dupa ce Olanda s-a dovedit a fi un adversar modest, care n-a reusit prea multe in atac, facind din portarita Hutupan cea mai buna jucatoare a partidei. Fara a excela in general dar prestind un joc bun in aparare, Romania a facut ieri ce n-a facut pina acum la acest turneu, si anume sa-si joace mai mult extremele, solutie care s-a dovedit fericita in stabilirea rezultatului final.
Profitind de superioritate, Amariei a debutat bine si a dus tabela la 5-2 (’11). Cu Hutupan de netrecut in poarta, romancele au sansa desprinderii dar Luca persista in aruncari gresite si timp de sapte minute tabela ramine imaculata. A intrat insa in joc Varzaru, care a reusit patru goluri de pe extrema, romancele insistind in final de repriza pe aceasta carte cistigatoare. Diferenta consemnata la pauza a fost preludiul unei victorii in fata unei echipe care a reusit doar trei goluri intr-o repriza. La reluare Ignat creste diferenta pe fondul patrunderilor si scorul devine 13-6 (’37), dupa prima si singura angajare reusita a pivotului Cozma. Relaxate, romancele au o cadere, perioada in care primesc doua goluri avind doua jucatoare in plus pe teren. Hutupan continua sa inchida poarta dar si apararea sufera, patrunderile si angajarile la pivot crescind numarul reusitelor in dreptul Olandei. De la 15-10 (’37), Romania revine la conducerea ostilitatilor pe mina extremei stinga, Dobrin. Ignorata pina atunci, ea a preluat stafeta de la Varzaru si a refacut diferenta prin golurile reusite de pe extrema sau de pe contraatac. Finalul inseamna "aeriene" finalizate cu gol si rezerve care pun si ele umarul la victorie, Chereches continuind in poarta prestatia titularei Hutupan. Marcatoare: Amariei 6, Dobrin 5, Varzaru 4, Stoica 4, Ignat 3, Cozma 2, Patru 2.(Lucian M.)