Putea mai mult

miercuri, 04 noiembrie 2009, 22:31
1 MIN

Dupa un maraton de treisprezece runde, Campionatul Mondial de sah pentru tineret s-a incheiat cu un loc sapte pentru sportiva de la Cotnari-Politehnica, Iosefina Paulet. Favorita nr. 4 la start si avind un Elo de 2342, sahista ieseana nu mai avea nici o sansa sa atinga podiumul si a pierdut in ultima runda in fata unei peruance cu Elo 2361 care a luat medalie de argint. Cu opt puncte acumulate in total Paulet a pierdut doar in fata sportivelor care au luat medalii (toate cu cite 9.5 puncte acumulate) dar a ratat o clasare net superioara din cauza ezitarilor din prima parte a turneului, cind a facut trei remize cu jucatoare avind Elo sub 2212.

Celalalt reprezentant al Romaniei in Argentina, Ioan Cristian Chirila, a incheiat competitia pe locul 16 (8 puncte acumulate) dupa ce a fost favorit nr. 21 la start. Avind Elo 2504, fostul campion mondial de juniori a incheiat turneul in forta dupa o excelenta remiza cu un israelian favorit 5 si cu Elo 2623. La fel ca si Paulet, Chirila putea obtine un loc mult mai bun dar in prima parte a turneului a suferit o infringere si a facut doua remize cu adversari mai slab cotati.