Rat a comis-o!

joi, 12 martie 2009, 23:51

Putine clarificari dupa prima mansa a optimilor Cupei UEFA, in urma rezultatelor de joi nici o echipa nefiind sigura de calificare. Cele mai clare victorii (2-0) le-au obtinut Manchester City si Udinese, insa italienii au asteptat 85 de minute pentru a inscrie primul gol si sapte minute de prelungire pentru al doilea. Echipa lui Mircea Lucescu si Razvan Rat, Sahtar Donetk, a pierdut la Moscova in fata TSKA, echipa pregatita de brazilianul Zico. Insa Razvan Rat a facut o partida foarte slaba, el fiind principalul vinovat al golului primit, dupa ce l-a faultat in careu pe sirbul Krasic. Pe ansamblu, ucrainenii au avut mai multe ocazii de gol, insa golul din penalty marcat de Vagner Love a ramas singular. Alti doi romani, cei de la Dinamo Kiev, se pot bucura mai mult, dar Tibi Ghioane a fost introdus la trecerea timpului pe final, iar Florin Cernat lustruieste de mai mult timp banca de rezerve a echipei lui Iuri Semin. Surpriza zilei a fost brava echipa Galatasaray, care a condus pe terenul uneia dintre favoritele la trofeu, Hamburg. Mai mult, dupa ce hanseaticii au egalat, turcii au ramas si in zece, dar au mentinut remiza de pe tabela. Meritorie este si remiza alba scoasa de Braga, in fieful viceliderului campionatului francez.

Rezultate, marcatori: TSKA Moscova – Sahtar Donetk 1-0. Love (’50 – penalty). Rat (S) a fost integralist; Dinamo Kiev – Metalist Harkov 1-0. Vukojevic (’54). Ghioane (D) a fost introdus in timpul aditional; SV Hamburg – Galatasaray Istanbul 1-1. Jansen (’54) / Ayhan (’33). Emre Asik (G) a fost eliminat in min. 53; PSG – Sporting Braga 0-0; Werder Bremen – St. Etienne 1-0. Naldo (’20); Manchester City – Ålborg 2-0. Caicedo (’20), Wright-Phillips (’30); Olympique Marseille – Ajax Amsterdam 2-1. Chéyrou (’19), Niang (’33) / Suarez (’36). Van der Wiel (A) a fost eliminat in min. 43; Udinese – Zenit St. Petersburg 2-0. Quagliarella (’85), di Natale (‘90^7). Partidele retur vor avea loc saptamina viitoare, miercuri si joi.