Rivalitatea fotbalistica ieseana ajuta concurenta

marți, 18 mai 1999, 23:00

Desi duminica, in Campionatul National de juniori I, FCM Poli a invins cu 3-1 (2-0) pe LPS Iasi (antrenor Corneliu Gavrila), echipa pregatita de Nucu Antohi si Adrian Kereszy nu mai are practic nici o sansa la primul loc. In schimb, daca cistigau meciul cu LPS Iasi, juniorii II ai FCM Poli, ce sint liderii seriei, ar fi avut asigurata participarea la turneul semifinal, indiferent de rezultatul ultimei etape. Dar derbiul iesean al juniorilor II s-a terminat nedecis (4-4), rezultat care-i obliga pe fotbalistii pregatiti de Dan Cananau sa nu piarda in ultima etapa, la Moinesti, un meci egal fiind insa suficient pentru atingerea obiectivul propus. Si aceasta deoarece in clasamentul seriei FCM Poli, cu 49 de puncte, are un avans de 2 puncte fata de CSS Bacau, contracandidata iesenilor la primul loc. Urmeaza FCM Bacau (43 p.) si LPS Iasi (39 p.). Data fiind diferenta de puncte dintre Poli si LPS, in partida directa amprenta dominanta a fost data de rivalitatea locala, fotbalistii pregatiti de Mihai Romila dorind sa demonstreze ca sint cel putin la nivelul celor de la Poli, lucru pe care l-a simtit pe propria piele vicelidera, care a pierdut in fief-ul "liceenilor" etapa anterioara. Revenind la derbiul iesean al juniorilor II, acesta a fost extrem de disputat, cu rasturnari de scor putin scontate. Doua contraatacuri nimicitoare, finalizate de Damaschin si Beceru, au facut ca "liceenii" sa intre la pauza cu un avantaj linistitor. In repriza secunda, "studentii" au redus din handicap in min. 48 printr-un autogol al celor de la LPS. Pe fondul dominarii juniorilor II de la FCM Poli, in min. 52, la o greseala a fundasului Turcanu, Damaschin a restabilit diferenta de doua goluri in favoarea "liceenilor". In decurs de 5 minute elevii lui Dan Cananau au inscris de doua ori, Climinte (min.55) si Vintila (min. 59 – din penalty) restabilind egalitatea pe tabela de marcaj: 3-3. FCM Poli a preluat conducerea in min.67, prin golul lui Virlan, dar elevii lui Mihai Romila au egalat in min.79, Damaschin transformind un penalty acordat la un hent in careu a lui Paduret. Exagerata la final de meci bucuria celor de la LPS Iasi, in conditiile in care aceasta remiza a facut doar jocul echipei bacauane, exact ca in pilduitoarea poveste cu capra vecinului. (S.M.)