S-a intors roata

duminică, 27 septembrie 2009, 22:33
6 MIN

Gaz Metan Medias – Dinamo 1-0 (0-0). Eric (’89). Asta-primavara, Dinamo a scos o remiza discutata la Medias, datorita unor decizii total eronate ale arbitrului Lajos. Acum, s-a schimbat "kalimera", Dinamo a fost mai buna, a avut mai multe ocazii, iar arbitrul Istvan Kovacs a refuzat trei faze de penalty, dintre care cea mai clara a fost la dinamovistul Torje. Insa, pe final, Eric a gasit directia buna si Mediasul a cistigat. Dupa fluierul final, fundasul dinamovist Cosmin Moti i-a reprosat arbitrului Kovacs maniera de arbitraj si a primit al doilea "galben".

Unirea Alba Iulia – FC Vaslui 2-0 (1-0). Cristea (’45), Dilbea (’59). Desi nu i-a lipsit cine stie ce titulari cum se vaita vasluienii, echipa moldoveana a pierdut clar. Iar Adrian Porumboiu trebuie sa invete odata si odata ca Gigi Becali nu-i un exemplu pozitiv.

FC Timisoara – Universitatea Craiova 1-1 (0-1). Mera (’61) / M. Costea (’43). Partida tacticizata si nespectaculoasa in prima repriza, apriga si, pe alocuri, incrincenata in cea de-a doua. Mihai Costea a dus Craiova in avantaj la cabine, ciupindu-i o minge la 16 metri lui Bonfim si catapultind-o in plasa. Timisoara a egalat la o faza cu nabadai, in care portarul Lung a fost dezechilibrat de Mera, inainte ca acesta sa introduca mingea in poarta. Au urmat momente incinse, dar arbitrul Bordean nu i-a eliminat pe protagonisti (craioveanul Mitchell si Arman Karamian). A vazut "rosu" acelasi Mera, trei minute dupa gol, pentru o intrare la Trica. In ciuda inferioritatii numerice, Timisoara a dominat finalul, insa Parks si Chiacu au ratat victoria din pozitii ideale.

Pandurii Tirgu Jiu – Otelul Galati 2-3 (2-1). Pacurar (‘1, ’22) / Antal (’11), Paraschiv (’67, ’82). Un meci neasteptat de frumos intre doua echipe de mijlocul clasamentului. Pandurii au realizat cea mai rapida deschidere a scorului din acest campionat, iar tandemul Tilinca – Pacurar s-a remarcat din nou dupa egalarea galateana.  Dupa pauza, gorjenii au fortat desprinderea, dar Otelul a dominat finalul, Gabi Paraschiv punctind, ca si Pacurar, la impresia artistica. Cu Grecu eliminat din min. 84, gorjenii au ramas fara replica.

Gloria Bistrita – CFR Cluj 0-2 (0-1). Traoré (’39), Alcantará (’79). Desi Gloria s-a aratat destul de bataioasa, mai ales in prima repriza, o abordare au ralenti a meciului a fost suficienta pentru feroviari pentru cistigarea partidei. La doua minute dupa ce a intrat in locul accidentatului Dubarbier, Lacina Traoré a deschis scorul. Gabi Muresan a fost coauthor la ambele goluri, insa a fost eliminat in min. 81!

FC Brasov – Steaua 0-0. Numai golul a lipsit in aceasta partida dramatica, in care cei doi portari, Coman si (mai ales) Zapata s-au intrecut in parade, iar atacantii in ratari. Prima repriza a apartinut gazdelor, a doua oaspetilor, cu exceptia unui final pe contre.

Rapid – International Curtea de Arges 4-0 (1-0). Herea (’12), Buga (’43, ’60), Ionita (’55). A fost mai intii golul lui Herea, apoi eliminarea argeseanului Viera (’26) si dupa aceea, circul!

Celelalte rezultate ale etapei: Unirea Urziceni – Astra Ploiesti 4-1; Poli Iasi – Ceahlaul 2-0.

Golgeteri: Pacurar (Pandurii), Herea, Buga (Rapid) – 4 goluri. Urmeaza un grup de 12 jucatori cu cite 3 reusite, printre care iesenii Bujor si Miclea.

Etapa viitoare (2-4 octombrie): International Curtea de Arges – FC Timisoara, Ceahlaul Piatra Neamt – Rapid, CFR Cluj – Politehnica Iasi, FC Vaslui – Astra Ploiesti, Universitatea Craiova – Unirea Alba Iulia, Otelul Galati – FC Brasov, Steaua – Gloria Bistrita, Gaz Metan Medias – Unirea Urziceni, Dinamo – Pandurii Tirgu Jiu.

1. Urziceni     8          5          1          2          12-6   16 (^4)

2. CFR           8          5          1          2          11-5   16 (^4)

3. Rapid         8          5          0          3          18-11 15 (^3)

4. Brasov        8          4          3          1          10-4   15 (^3)

5. Steaua       8          4          2          2          10-6   14 (^2)

6. Timisoara  8          3          5          0          8-5     14 (^2)

7. Dinamo      8          4          1          3          8-4     13 (^1)

8. Iasi              8          4          1          3          11-9   13 (^1)

9. Pandurii     8          4          0          4          9-10   12 (0)

10. Medias     8          4          0          4          11-13 12 (0)