Bayern: Butt – Lahm, Timosciuk, Badstüber, Pranjic – Ottl, Schweinsteiger (’79 – Braafheid) – Ham. Altintop, Müller, Kroos – Gomez. Antrenor: Louis van Gaal.

CFR: Stancioiu – Panin, Cadú, Piccolo, Rada – Bastos (’55 – Hora), Kivuvu, Dica, Culio – de Zerbi – Traoré (’76 – Bjelanovic). Antrenor: Sorin Cirtu.

Arbitru: Martin Atkinson (Anglia).

Cartonase galbene: Schweinsteiger, Pranjic  / Dica, Panin

0-1, min. 28: de Zerbi executa o lovitura libera de la 25 metri la bara a doua si Cadú reia cu capul in plasa;

1-1, min. 32: centrare de pe dreapta a lui Kroos, sutul lui  Badstüber , deviat de Dica si apoi de Cadú intra in poarta;

2-1, min. 37: la o lovitura de colt, Panin , presat de Schweinsteiger, inscrie in proprie poarta cu capul;

3-1, min. 77: Gomez inscrie, dupa o respingere in fata a lui Stancioiu si o deviere a lui Cadú;

3-2, min 86: centreaza Panin, Timosciuk lufteaza, de Zerbi prelungeste, Culio marcheaza din 6 metri cu o executie fina peste portar.

Ceea ce s-a intimplat in prima parte a partidei de pe "Allianz Arena" tine, in egala masura, de romanele SF si de bancurile cu Bula. Scorul la pauza a fost 2-1 pentru Bayern, dar toate golurile au fost marcate de CFR. O jumatate de repriza nespectaculoasa, cu un Bayern neputincios si un CFR fricos. De-abia din min. 20, vazind ca nemtii nu reusesc sa-si faca legea in teren, clujenii au dat drumul la tupeu. La o faza prelungita de atac, finalizata cu un corner, CFR a avut prima mare ocazie a meciului, fundasul Piccolo, aflat la sase metri de poarta in lateral, preluind ca un incepator si trimitind peste poarta (’21). Cam din aceeasi pozitie a deschis scorul celalalt fundas central, Cadú stiind mai bine ce sa faca cu mingea. CFR parea ca stapineste meciul, in fata unei echipe germane uluita si inerta. Dar elevii lui van Gaal nu banuiau ce kamikaze zac in adversarii lor. Ceea ce s-a intimplat in minutele 32 si 37 n-a fost ghinion, ci gafe de aparare, capitol la care s-a remarcat in sens negativ portarul Stancioiu mai mult decit cei doi auto-golgeteri. Cum in afara de citeva incursiuni ale lui Altintop, Bayern n-a aratat nimic nici in final de repriza, momentul fierbinte a aparut in ultimele secunde, cind Traoré a profitat de o deviere neinspirata a lui Schweinsteiger si a scapat spre poarta, dar sutul sau din 16 metri, perfect executat, a nimerit bara exterioara si, spre deosebire de bara de la Roma, aceasta a fost ghinion curat.

Imediat dupa pauza, Culio a ratat egalarea, ajungind prea tirziu la o pasa in careu, dar in continuare, nemtii au instaurat un joc de posesie, un fel de"tiki-taka" interpretat la vuvuzele, clujenii atingind rar balonul. Stancioiu a fost providential la sutul lui Badstüber din lovitura libera, iar in min. 71, un sut prin surprindere al lui Hora a fost deviat in corner de Butt. Dar apararea clujeana, in frunte cu portarul, a mai gafat odata si sperantele pareau sa se risipeasca. A mai venit golul lui Culio si campioana Romaniei a terminat meciul in atac, dar n-a mai reusit nimic. Si, colac peste pupaza, Basel a invins la Roma!

Rezultate

Grupa E: AS Roma – FC Basel 1-3. Borriello (’21) / Frei (’12), Inkoom (’44), Cabral (’90); Bayern München – CFR Cluj 3-2.

Grupa F: Spartak Moscova – Chelsea 0-2. Jirkov (’23), Anelka (’43); Olympique Marseille –  MKS Zilina 1-0. Diawara (’48); Clasament: 1. Chelsea – 9 p; 2. Spartak – 6 p; 3. Marseille – 3 p; 4. Zilina – 0 p.

Grupa G: Ajax Amsterdam – AJ Auxerre 2-1. De Zeeuw (‘7), Suarez (’41) / Birsa (’58). Trei jucatori eliminati: Ooijer (’56) – de la gazde; Oliech (’85), Mignot (’90);  Real Madrid – AC Milan 2-0. Cr. Ronaldo (’13), Özil (’14). Clasament: 1. Real Madrid – 9 p; 2. Milan – 4 p; 3. Ajax – 4 p; 4. Auxerre – 0 p.

Grupa H: Sporting Braga – Partizan Belgrad 2-0. Lima (’35), Matheus (’90); Arsenal Londra – Sahtar Donetk 5-1. Song (’19), Nasri (’42), Fabregas (’60 – penalty), Wilshere (’66), Chamakh (’69) / Eduardo (’82). Rat (S) a fost integralist. Clasament: 1. Arsenal – 9 p; 2. Sahtar – 6 p; 3. Braga – 3 p; 4. Partizan – 0 p.

Clasamentul grupei E

1. Bayern       3          3          0          0          7-3     9

2. Basel          3          1          0          2          5-5     3

3. CFR           3          1          0          2          5-6     3

4. Roma         3          1          0          2          3-6     3

Programul de astazi, in Liga Campionilor

Grupa A: Inter Milano – Tottenham Hotspur (21:45, TVR 1), Twente Enschede – Werder Bremen. Clasament: 1. Inter – 4 p; 2. Tottenham – 4 p; 3. Twente – 1 p; 4. Werder  -1 p.

Grupa B: Schalke 04 – Hapoel Tel Aviv, Olympique Lyon – Benfica Lisabona. Clasament: 1. Lyon – 6 p; 2. Schalke – 3 p; 3. Benfica – 3 p; 4. Hapoel – 0 p.

Grupa C: Glasgow Rangers – CF Valencia, Manchester United – Bursaspor. Clasament: 1-2. Manchester, Rangers – 4 p; 3. Valencia – 3 p; 4. Bursa – 0 p.

Grupa D: Panathinaikos Atena – Rubin Kazan, FC Barcelona – FC Copenhaga. Clasament: 1. Copenhaga – 6 p; 2. Barcelona – 4 p; 3. Rubin – 1 p; 4. Panathinaikos – 0 p