S-au taiat in final

luni, 01 noiembrie 2010, 00:54

Pentru ultima etapa a turului I, echipa ieseana de baschet masculin s-a deplasat la Suceava la un derby care schimba in orice situatie liderul clasamentului. Din pacate in virf n-a ajuns Politehnica si asta pentru ca a pierdut la limita un joc pe care l-a avut la indemina. "Am avut avans de doua goluri in ultimele cinci minute insa n-am reusit sa gestionam situatia. N-am mai marcat nimic si am primit golul victoriei cind mai erau trei secunde. Puteam cistiga dar s-a vazut lipsa de experienta si faptul ca nu avem un jucator care sa impuna un ritm in momentele cheie.", ne-a declarat antrenorul Costel Schender, care a vorbit si de prestatia oscilanta in timpul intilnirii, de citeva goluri usoare luate de portari si de lipsa de consistenta a interului Dumitrache, care n-a marcat nici un gol desi a avut sapte actiuni. Dupa ce in prima repriza a avut si trei goluri avans dar a plecat condusa la vestiare, formatia oaspete a avut apoi 25-23 cind mai erau cinci minute de joc dar a pierdut dupa un gol marcat pe o recuperare, urmare a unui 7 m scos de Virlan.

Pentru Politehnica au inscris Caciuc (14 goluri, 4 din 7m), Sabau (4), Velicu (3), Oniga (2), Ciocoiu (1) si Burdun (1).

Celelalte rezultate ale etapei a VII-a: Stiinta II Bacau – Universitatea Galati 34-36 (17-20) si LPS P. Neamt – CSM Focsani 30-28 (17-13). HC Vaslui a stat.

Etapa viitoare (6 noiembrie): LPS P. Neamt – Universitatea Galati (in turul I, 19-40), Stiinta II Bacau – Politehnica Iasi (0-10, se joaca miercuri 3 noiembrie) si Bucovina II Suceava – HC Vaslui (23-28). CSM Focsani sta.