Si acum, finalele!

joi, 10 februarie 2011, 22:43

Ultima etapa din Campionatul National de tir cu aer comprimat s-a incheiat ieri la Arad si a adus cinci locuri pe podium pentru tiristii legitimati la Iasi. Singurul reprezentant in proba de pistol a fost Alexandru Sauca (Politehnica Iasi – Omega-Tehnoton Iasi), care a trecut peste sincopa din runda precedenta si a reusit sa cistige etapa cu 571 p. La pusca, revenirea lui Alin Moldoveanu (Dinamo Bucuresti – Omega-Tehnoton) s-a simtit in proba seniorilor, olimpicul reusind sa se impuna cu 595 p. Puscasii juniori de la Politehnica Iasi au continuat prestatiile bune de la Oradea si au ocupat din nou locuri pe podium, Ionut Rusu (locul I) – la juniori II, Andrei Rusu (locul II) si Iulian Tinca (locul III) – ambii la juniori I. Finalele Campionatelor Nationale de tir cu aer comprimat se vor desfasura la Bucuresti in perioada 18-22 februarie, in vreme ce Campionatele Europene de aer comprimat vor incepe pe 1 martie, la Brescia (Italia).

In alta ordine de idei, la Munchen s-a desfasurat in prima parte a saptaminii un puternic Grand Prix de pistol viteza, la care au fost prezenti si doi pistolari ieseni, Vlad Sacaleanu (dublu legitimat la Politehnica Iasi si Steaua Bucuresti) si Marius Cenadan (CSM Arad – Politehnica Iasi). Intr-o competitie cu 37 de sportivi la start, Cenadan a terminat pe locul 12 cu 572 p in vreme ce Sacaleanu a terminat pe locul 18 cu 568 p. Cel mai bun in calificari a fost francezul Daumal (584 p), insa acesta a terminat abia pe locul cinci al clasamentului in conditiile in care finalele se desfasoara, mai nou, dupa un alt sistem, care nu tine cont de punctajul calificarilor.