Si bogatii pling

miercuri, 19 aprilie 2006, 22:15

Poli Agro: Lazar, Onica, Formagiu – Alexa, Istrate – Pislaru, Bisoc, Drusca – Zaharia, Costache – Gavrilas, Manole, Toma, Cernescu – Pricopie. Au mai jucat: Varvaroi, Finariu, Hodoroaba, Fl. Lupu, Varzari.
Evolutia scorului: 0-3, 6-3, 6-10, 9-10, 12-10, 12-13, 15-13, 15-16, 23-16, 23-21. Au marcat: Gavrilas (1 eseu), Zaharia (6 l.p.) / Angheluta, Curea (eseuri), Bezuscu (3 l.p., o transformare).
La sfirsitul meciului, la statia de amplificare a stadionului „Gorun Sandu-Ville” s-a cintat imnul Arsenalului: „Stand Up For The Champions”. O dedicatie cum nu se poate mai nimerita: de sase ani, de cind iesenii au obtinut medalia de bronz a Campionatului National de rugby, n-au mai obtinut vreo victorie in fata Farului. „A fost victoria descultilor in fata miliardarilor”, a spus antrenorul Constantin Verives, dupa meci, multumit de prestatia tinerilor sai jucatori, dar si ingrijorat de starea lui Finariu, transportat cu salvarea la spital, dupa un placaj criminal la git in fata unui adversar. Evolutia scorului, prezentata mai sus, arata mai mult decit orice dramatismul acestei partide, in care „descultii” au luptat cu o energie de neimaginat, cei care au cedat pe final din punct de vedere fizic fiind „miliardarii” Consiliului Judetean Constanta, cu cei patru georgieni cu tot. Si daca putem gasi cheile victoriei, acestea au fost doua: vigoarea pachetului de inaintasi, in atac si aparare, si forma de sut a lui Zaharia, care a transformat totul. Constantenii au fost superiori la tuse si pe trei sferturi si ar fi putut egala in ultimele minute daca eseul lor din prelungiri ar fi fost mai central, transformarea fiind imposibila. De altfel, raportul pe eseuri a fost 2-1 pentru oaspeti, dar iesenii au stiut sa scoata mai multe lovituri de pedeapsa pentru sutul precis al lui Zaharia. „Victoria contra Farului este maximum ce ne putem permite in conditiile actuale”, a mai spus Verives, adaugind ca nu mai spera in banii asteptati de la Primarie. (Nic. G)
Celelalte rezultate ale etapei: Steaua – Contor Zenner Arad 20-14; Bucovina Suceava – Stiinta Petrosani 54-19; Rulmentul Birlad – Dinamo 12-19; Remin Baia Mare – „U” Cluj 38-7.
Etapa viitoare (simbata, 29 aprilie): Remin Baia Mare – Poli Iasi (in tur, 32-22), Contor Zenner Arad – Bucovina Suceava (45-12), Stiinta Petrosani – Rulmentul Birlad (19-69), Dinamo – Farul (0-5), Cluj – Steaua (14-45). Simbata 22 aprilie va avea loc restanta Remin Baia Mare – Steaua, din ultima etapa a turului.
1. Steaua 15 14 0 1 844-141 69 (13)
2. Baia Mare 15 12 0 3 427-171 60 (12)
3. Arad 16 11 0 5 599-221 58 (14)
4. Dinamo 16 12 0 4 688 -231 57 (9)
5. Cluj 16 9 1 6 360-341 44 (6)
6. Farul 16 7 0 9 327-384 34 (6)
7. Iasi 16 5 0 11 299-521 24 (4)
8. Birlad 16 4 1 11 215-593 20 (3)