Steaua – campioana, Helesteanu – superstar

miercuri, 07 iunie 2006, 21:01

Soarta titlului national s-a disputat, dupa cum se stie, in oraselele Vaslui si Petrosani. Ceea ce nu s-a banuit este aceea ca, titlul s-a rezolvat in mai putin de 20 de minute. La Vaslui, in minutul 7, Sebastian Coltescu a acordat un penalty, care mai mult n-a fost, la un contact intre Badea si Iacob, Radoi deschizind scorul. Daca acest gol inaugural pare dubios, al doilea si al treilea au fost bijuterii, semnate de acest controversat Dica. La Petrosani, jucatorii Jiului au jucat cu multa abnegatie (stimulati de „euroii” lui Gigi Becali), momentele cruciale petrecindu-se intre minutele 16 si 19. In primul, arbitrul Anton Helesteanu a vazut o intentie de „talpa” a lui Daniel Niculae la Piclesan, acordindu-i direct cartonasul rosu, a urmat o busculada prelungita intre cele doua echipe, dupa care ieseanul l-a scos din teren si pe Marius Constantin, pentru lovirea unui adversar. In noua jucatori de cimp, si la scorul (din acel moment) de 0-2 de la Vaslui, Rapidul lui Razvan era K.O, mai ales ca din min. 50, a ramas in opt, prin eliminarea lui Maftei, pentru al doilea galben. Nervozitatea rapidistilor s-a manifestat in continuare, mai ales dupa aflarea rezultatului de la Vaslui (era 4-0 pentru Steaua). In min. 69, portarul Coman a intrat criminal cu piciorul la Claudiu Dragan, decizia lui Helesteanu fiind indubitabila: penalty si cartonas rosu. Paleacu a transformat, dupa lungi parlamentari, iar in min. 75, Romeo Stancu a faultat dur un adversar, devenind al cincilea eliminat al Rapidului. Conform regulamentului, meciul a fost intrerupt si va fi omologat cu 3-0 pentru Jiul! Astfel s-a sfirsit lupta pentru titlu, soldata cu victoria finala a Stelei, datorata, insa, mai mult victoriei de la Vaslui, decit „recitalului” lui Helesteanu din Valea Jiului. In concluzie, Steaua va juca in Liga Campionilor, Rapid si Dinamo in Cupa UEFA, Farul Constanta in Cupa UEFA Intertoto, iar Pandurii Tg. Jiu si FCM Bacau au retrogradat. (Nic. G)
Rezultate, marcatori: FC Vaslui – Steaua 0-4 (0-3). Radoi (‘7 – penalty), Dica (’10, ’44, ’57); Jiul Petrosani – Rapid 3-0. Meci incheiat in min. 75, dupa eliminarea a cinci jucatori de la oaspeti. In acel minut, minerii conduceau cu 1-0, prin golul marcat de Paleacu, din penalty (’73); Poli Timisoara – Dinamo 0-0. Cr. Munteanu, portarul bucurestean, a fost eliminat in min. 51, ca urmare a unui fault comis in postura de ultim aparator asupra lui Gluscevic. In min.81, echilibrul s-a restabilit prin eliminarea lui S. Radoi; Sportul Studentesc – Gloria Bistrita 2-1 (1-1). Balan (’11), Stancu (’67) / Nalati (’45); Otelul Galati – Pandurii Tg. Jiu 1-1 (0-0). Craciun (’59) / Naicu (’50); CFR Cluj – Farul Constanta 3-0 (1-0). Coroian (’44), Mijin (’62), Roszel (’80); FC National – Poli Iasi 1-1 (0-0). Griffiths (’81) / Rednic (’80 – penalty); FC Arges – FCM Bacau 0-0.
Golgeteri: Mazilu (Sp. Studentesc) – 22; Dica (Steaua) – 15; V. Moldovan (Poli Timisoara, Rapid) – 14.
No comment
Gigi Becali: „Am invins la Vaslui si am oprit Rapidul sa bata la Jiul, ca sa se vada cit de ascutita e sabia lui Becali” .
Mihai Stoica: „Ceea ce a facut Rapidul la Petrosani este cea mai mare rusine din fotbalul romanesc de dupa Revolutie. A inceput hegemonia Stelei”.
Razvan Lucescu: „O rusine de campionat care a atins azi apogeul”.
Viorel Moldovan: „Ce mai conteaza in jegul asta de tara? Un jeg de campionat. Acest campionat m-a ajutat sa iau o decizie legata de cariera mea viitoare”.
Daniel Niculae: „Daca-l mai prind pe Helesteanu in teren, ii rup picioarele”
Adrian Porumboiu: „Sint foarte suparat pe citiva dintre jucatorii mei pentru ca nu au avut onoare. Unii dintre ei nici macar nu au mimat rezistenta! „