Steaua pierde calificarea, dar paraseste competitia cu fruntea sus

miercuri, 10 decembrie 1997, 00:00

Dupa o rezistenta de 71 de minute, Steaua a pierdut returul cu Aston Villa cu scorul de 0-2, echipa engleza calificindu-se cu scorul general de 3-2.
Aseara, pe stadionul Villa Park din Birmingham, Steaua a sustinut mansa a doua din optimile de finala ale Cupei UEFA, in compania echipei locale, Aston Villa.
Dupa un meci strins, in care ocaziile au alternat de-o parte si de alta, Aston Villa a cistigat cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Savo Milosevi?, in minutul 71, si Ian Taylor in minutul 85.
Steaua ramine la egalitate de puncte (3-3), dar pierde calificarea la golaveraj, care este favorabil echipei engleze, si anume 3-2 pentru Aston Villa.
Punctele cistigate de Steaua in aceasta toamna vor cintari foarte greu in clasamentul pe natiuni al UEFA, care va stabili cite echipe va avea dreptul sa inscrie Romania in editia urmatoare a cupelor europene intercluburi. (Mircea NISTOR)