Surpriza in Gorj

miercuri, 13 aprilie 2011, 21:55

Energia: Nikolic (10 puncte), Darby (16), Troupe (19, 2×3), Mocanu (13, 3×3), Bigus (18) apoi Gliga (3, 1×3), Lupusavei (7, 2×3) si Oluic.

Politehnica: Dawson (29, 3×3), McCullough (14), Kabengele (14, 2×3), Nicolae (14, 2×3), Anghel (14, 4×3) apoi Amarghioalei (2), Marinkovic, Fl. Moscalu si Hurjui (3, 1×3).

Ultima faza a campionatului a inceput cum nu se poate mai bine pentru echipa ieseana de baschet masculin, care a debutat cu o victorie la Tg. Jiu in disputa intinsa pe cinci runde din turul I al play-out-ului. Pentru Politehnica acesta este cel mai valoros succes reusit in acest sezon si ar putea sa fie si unul foarte important daca iesenii vor reusi sa mentina cadenta pina la final in lupta cu formatia gorjeana. Desi erau constienti ca le va fi foarte greu pe terenul unui echipe care a pierdut destul de putine meciuri in acest sezon, oaspetii au crezut in sansa lor si s-au agatat de adversar producind una dintre cele mai mari surprize ale campionatului. "Singura noastra sansa era sa fortam victoria in primul meci si iata ca ne-a iesit. Stiam ca avem in fata un adversar mai bun insa jucatorii mei au dovedit mai multa ambitie", ne-a declarat antrenorul principal Costel Moscalu, care a recunoscut ca iesenii au profitat si de accidentarea americanului Louis Darby, cel mai bun jucator al gorjenilor si cistigator al concursului de slam dunk la All Star Game-ul de simbata. Obisnuita sa fie pe val cind are spor la aruncarile de la distanta, Politehnica a dus trena primului sfert tocmai pe seama acestui procedeu si a incheiat cu procentaj de senzatie, sapte reusite din noua incercari. Mitica Anghel a amintit de barajul de promovare de anul trecut si a facut 4/4, Kabengele a avut 2/2 si a mai suplimentat cu ceva de la semidistanta iar Nicolae a inscris o data pentru un sfert de efect in care Dawson a fost distribuitor de pase decisive. Darby, Troupe si Bigus au incercat sa tina trena insa iesenii luasera avans. Sfertul secund a fost insa pe dos pentru ca oaspetii au continuat cu aruncarile de la 6.75 m insa efectele au fost aproape nule (un cos din 11 incercari). Anghel si McCullough acumulasera deja trei greseli personale, sub panouri polonezul de 2.15 m Bigus a recuperat in draci (18 mingi adunate in tot meciul) si pe mina lui Viorel Mocanu (10 puncte in acest sfert) Energia s-a apropiat pina la 51-52. La reluare gazdele s-au avintat si in citeva minute s-au dus pina la 63-54 (’24), intr-o perioada in care Kabengele a pierdut mai multe mingi si a fost schimbat. Hurjui a trecut la conducere si iesenii au readus egalitatea la 63, Dawson fiind la capatul citorva actiuni. Darby si Nikolic au facut din nou avans pentru gazde insa accidentarea americanului (care a facut entorsa) a picat prost pentru gazde iar Nicolae a fost cel care a restabilit egalitatea (72-72) inaintea sfertului patru. Ultimul act avea sa fie si el pe contre. Nicolae a marcat de la distanta si a dus Politehnica la opt puncte avans insa ex-ieseanul Lupusavei l-a imitat de doua ori si iar s-a ajuns la echilibru (82-82, min. 36). Finalul a fost tensionat dar a apartinut oaspetilor, care l-au avut pe Dawson in prim-plan (11 puncte in acest sfert), in vreme ce de la gazde doar Bigus a mai incercat sa tina isonul. "Am fost increzator ca vom reusi sa cistigam primul meci de la Tg. Jiu. Acesta a fost obiectivul nostru. Accidentarea lui Darby s-ar putea sa conteze insa mult si in meciurile urmatoare", a spus si Mitica Anghel, antrenorul secund al echipei care astazi sustine cel de-al doilea meci pe terenul Energiei Rovinari.

Celelalte rezultate:

Play-off : Asesoft Ploiesti – BCM Pitesti 97-80, U-Mobitelco Cluj – CSU Sibiu 98-75, Gaz Metan Medias – CSM Oradea 84-77 si Steaua Bucuresti – Mures Tg. Mures 83-75.

Play-out: CS Otopeni – CSU Brasov 85-57, BC Timisoara – BC Miercurea Ciuc 88-58 si CSM Bucuresti – SCM Craiova 92-86.