Susaneaua Nordului

marți, 22 iunie 2004, 23:00

Danemarca: S?rensen – Helveg, Laursen, Henriksen, N. Jensen (’65 – Poulsen) – Gr?nkj?r, Gravesen, D. Jensen (’45 – B?gelund) , J?rgensen (’56 – Rommedahl) – Sand, Tomasson.
Suedia: Isaksson – Nilsson, Mellberg, Jakobsson, Edman – J?nsson, Andersson (’81 – ?llb?ck), K?llstr?m (’73 – Wilhelmsson), Ljungberg – Larsson, Ibrahimovic.
1-0, min. 28: Tomasson, lob cu efect, de la 20 m, la coltul opus, peste Isaksson, iesit in fata
1-1, min. 47: Larsson, din penalty, obtinut la un fault al lui S?rensen asupra sa.
2-1, min. 66: Tomasson, sut din centrul careului, dupa ce a recuperat o minge respinsa de aparatorii suedezi.
2-2, min. 88: J?nsson, fructificind o minge respinsa in fata de portarul danez, prinsa initial dintr-o centrare a lui Wilhelmsson.
Arbitru: Markus Merk (Germania).
Cartonase galbene: Edman, K?llstr?m
Va fi blat, nu va fi blat? Intrebarea aceasta a dominat clar finalul grupei C, scorul probabil de 2-2 intre cele doua echipe nordice fiind foarte des pomenit. Multi au crezut ca scandinavii vor realiza o premiera istorica. Daca meciul s-ar fi incheiat cu victoria Danemarcei sau Suediei, ar fi fost pentru prima oara intr-o grupa de mare turneu (includeti aici si Liga Campionilor) cind doua echipe se bat pe viata si pe moarte pentru victorie, desi un egal le rezolva amindurora problema.Nu s-a intimplat, insa, asa, deoarece etica fotbalistica este universala. In Nord ca si in Sud. Danezii au jucat cu formatia standard, suedezii au folosit citeva rezerve (inlocuiri necesitate de situatii fortate), iar dupa cum s-a jucat in prima repriza, se parea ca va fi lupta. Au inceput, mai in forta danezii (sut de la 20 m Ljungberg, combinatie Gravesen-Tomasson-Gr?nkj?r, cu sut in diagonala al ultimului), dominare incheiata cu euro-golul lui Tomasson. Suedezii l-au pus la treaba, pe finalul primei reprize, pe portarul S?rensen (prin Larsson si Ibrahimovic) si repriza s-a incheiat in avantajul danezilor.
Golul Bulgariei de la Guimaraes a schimbat putin datele problemei: daca se miza pe ineficacitatea italienilor (care trebuia sa inscrie de trei ori), ajungea si 1-1 pentru calificarea la brat. Dar trio-ul de tehnicieni Olsen-S?derberg – L?gerb?ck n-a vrut sa riste de loc. 2-2 zicea toata presa, 2-2 scria pe fruntile multor suporteri (indiferent de culorile de pe crucile steagurilor), 2-2 sa fie. Astfel ca excelentul (din prima repriza) S?rensen a egalat (fault la Larsson si gol primit tot de la Larsson). Pe bancile, trei celulare zbirniiau de semnale primite de la Guimaraes: italienii rateaza ca handicapatii. Dar, totusi, dorinta suporterilor este sfinta: 2-2 sa fie. Si pentru ca perioadele de dominare sa nu mai fie impartite, ca in prima repriza, s-a hotarit ca echipa in ofensiva sa fie Danemarca (dornica de victorie, nu-i asa?, chiar si dupa egalarea lui Tomasson. Trageau prietenii nostri din toate pozitiile, dar numai peste poarta, de chiar credeai ca se intimpla minunea asteptata de latinitatea transalpina. Si acelasi excelent S?rensen i-a pus mingea in picior lui Mattias J?nsson. Ultimele doua minute ale meciului, parca le-am mai vazut undeva. Unde? A, in meciul Italia – Mexic, din Mondialul asiatic. Cu o singura diferenta. Acolo era 1-1 si nu 2-2. (Nic. G)
1. Suedia 3 1 2 0 8-3 5
2. Danemarca 3 1 2 0 4-2 5
3. Italia 3 1 2 0 3-2 3
4. Bulgaria 3 0 0 3 1-9 0