Vacanta mai linistita

marți, 05 decembrie 2000, 00:00

Traseul de pina acum si infringerile la diferente grele inregistrate in precedentele doua etape nu dadeau Politehnica EuroBIT ca favorita in disputa de simbata cu Universitatea Cluj. Insa, calculele hirtiei au fost infirmate pe teren, acolo unde echipa ieseana s-a mobilizat cum nu a mai facut-o pina acum pentru a invinge. Prestind o aparare dinamica, cu marcaj om la om (n-au lipsit situatiile in care jucatorii s-au ajutat reciproc), avind aceeasi eficacitate crescuta in atac, studentii au cistigat si pentru ca au intilnit o echipa ce s-a crezut invingatoare inainte de start. Cheia principala a jocului echipei antrenate de cuplul Magurean – Boisteanu a fost conducatorul de joc Silviu Lupusavei, care a revenit la forma buna dupa mai multe etape de evolutii nesatisfacatoare. 27 de puncte (3X3), 13 pase decisive, 3 interceptii, siguranta in joc si reusite din cele mai curioase pozitii au umplut caseta tehnica in dreptul tinarului jucator. Si poate ca totul era perfect daca nu intervenea scurta cadere din "sfertul" al treilea, cind a fortat citeva atacuri care au insemnat cinci mingi pierdute in dreptul ieseanului. Impresionanta a fost si prestatia capitanului Costel Moscalu, care, pe linga evolutia constant buna din atac (33 de puncte), a contribuit cu putere la faza defensiva. 8 interceptii, 10 recuperari si 4 pase decisive au imbogatit caseta capitanului, care a facut o imensa risipa de energie, fiind mai mereu in mijlocul fiecarei faze. Daca in atac n-a reusit sa rupa gura tirgului, Nanescu s-a zbatut in aparare sa-l anihileze pe Tudor Dumitrescu, internationalul laudat de selectioner la "dubla" din Bulgaria. Daca de patrunderi n-a fost loc, Dumitrescu a profitat de blocajele facute de coechipieri pentru a demonstra ca este unul din cei mai buni marcatori de la distanta din campionat. Per total, nici la pivoti Politehnica EuroBIT n-a iesit chiar rau, in conditiile in care sirbul Ilic si-a cam facut treaba (24 puncte, 9 recuperari si 4 pase decisive). Constant in ofensiva (17 puncte), cu 7 recuperari, Mitica Anghel n-a prins cea mai fericita zi a lui in defensiva, in conditiile in care adversarul direct, fostul international Cornel Saftescu, a marcat 39 de puncte. Si daca nu erau si cele patru pase gresite din ultima repriza, poate era si mai bine. Insa, peste toate, este de remarcat faptul ca Ilic si Anghel au reusit sa-si blocheze adesea adversarii, permitind in acelasi timp lui Costel Moscalu sa culeaga mingi din propria "caciula". Una peste alta, luind in calcul faptul ca titularii au "dus" toate cele 40 de minute ale partidei trebuie apreciata ca atare victoria, o victorie care (desi a fost amenintata in citeva rinduri) n-a surprins, iesenii conducind ostilitatile de la un capat la altul. Cu trei victorii din cinci partide pe teren propriu (a pierdut la doua din pretendentele la titlu, Vega Soced Bucuresti si West Petrom Arad), Politehnica EuroBIT pastreaza sanse la indeplinirea obiectivului propus, cel de intrare in play-off. Ramine ca rezultatele din retur (care incepe pe 20 ianuarie 2001) sa confirme acest lucru. (Lucian MINUT)