Victoria inlacrimata

luni, 13 decembrie 2010, 23:14

Au marcat: Cristina Neagu 7 (1 din 7 metri), Oana Manea 7, Adina Fiera 4, Adriana Nechita 4, Ionela Stanca 4, Magda Paraschiv 1, Valentina Ardean 1, Aurelia Bradeanu 1, Melinda Geiger 1, Roxana Han 1 (1) – Romania; Andrea Penezic 6, Kristina Franic 5 (1), Maja Zebic 3, Lidija Horvat 3, Andrea Seric 2, Danijela Golubic 1, Anita Gace 1, Marta Pavic 1 – Croatia.

Conform scorului, Romania a batut mar Croatia, aproape la fel cum a facut si cu Serbia, insa meciul a fost foarte greu pentru tricolore, care au platit scump aceasta victorie. Daca in prima parte, Cristina Neagu a fost trintita rau de doua ori din cauza atacurilor adversare si nici Adina Fiera nu a avut o viata usoara, in min. 46, portarul Paula Ungureanu care aparase excelent pina atunci (44 % procentaj) s-a accidentat grav in urma unui gol al Lidijei Horvat ( a cazut prost si, probabil, si-a luxat genunchiul) si prezenta ei in poarta nationalei la meciurile urmatoare este incerta. Foarte probabil, poarta Romaniei va ramine exclusiv pe umerii Talidei Tolnai, daca EHF nu va aproba introducerea in lotul principal a Mihaelei Smedescu, asemenea schimbari fiind, in general, permise doar intre fazele competitiei.

Spre deosebire de celelalte partide de pina acum, Romania a preluat initiativa inca de la inceput, croatele neconducind nici o secunda pe tabela. Insa jocul a scirtiit in prima repriza, cind tricolorele au avut aproape in permanenta un gol-doua diferenta. Apararea a fost nesigura, permitindu-le interilor croati sa traga cu succes la poarta, iar in atac s-a gresit de multe ori, suferind in special jocul pe extreme. Dupa pauza, s-a jucat altceva: de-abia integrata in lot, Adriana Nechita a fost exact ceea ce trebuia si dupa ce Oana Manea a inscris primul gol al reprizei, aducind Romania la trei puncte in fata si Cristina Neagu a sutat in bara din 7 metri, doua contraatacuri rapide au  fost valorificate de Ada, ceea ce a fost primul moment psihologic al meciului (17-12, min. 36). Al doilea a fost cel nefavorabil Romaniei, accidentarea Paulei la scorul de 22-18 si croatele au profitat de deruta din tabara noastra si de incalzirea insuficienta a Talidei, apropiindu-se la doua goluri. Insa Cristina Neagu a refacut moralul cu doua torpile de kinograma si, atunci cind Ionela Stanca (menajata pina atunci) a fost introdusa pe final, pentru a o ajuta pe excelenta Oana Manea, echipa lui Vladimir Kaljuga n-a mai avut replica.

*Muntenegru – Spania 22-20 (14-12). Principalele marcatoare: Bojana Popovic 6, Marija Jovanovic 5 (1) / Nely Alberto 6 (4), Carmen Martin 4 (1). Un meci echilibrat in cea mai mare parte, muntenegrencele distantindu-se spre finalul reprizei secunde (22-17, min. 58), dupa care si-au permis luxul de a primi trei goluri consecutive.

* Danemarca – Rusia 26-20 (11-10). Cine a spus ca rusoaicele nu reprezinta o forta in acest an, nu s-a inselat. "Sbornaia" lui Trefilov a fost pe alocuri umilita de echipa daneza, care, inaripata de publicul din Herning, a avut o singura perioada de emotii: in finalul reprizei I, cind rusoaicele au revenit de la 6-10 la 10-10. Daca echipa Romaniei joaca la capacitate maxima, nu poate avea probleme cu echipa rusa.  Principalele marcatoare: Mie Augustesen 7, Trine Trølsen 5, Camilla Dalby 4 (1) / Polina Kuznetova 4.

Clasamentul grupei principale I

1. Danemarca           3          3          0          0          73:61 6

2. Romania                3          2          0          1          83-73 4

3. Muntenegru           3          2          0          1          74-71 4

4. Rusia                     3          1          0          2          72-74 2

5. Croatia                   3          1          0          2          75-89 2

6. Spania                   3          0          0          3          65-74 0

Examen greu cu Muntenegru

Meciul de astazi al tricolorelor va fi transmis in direct, de la ora 17:45, pe TVR 2

Astazi se disputa a doua etapa de in ambele grupe principale, echipa Romaniei intilnind de la ora 17:45, reprezentanta Muntenegrului, care prin victoria in fata Spaniei si-a pus serios candidatura la unul dintre cele doua locuri care duc in semifinale. Muntenegru, un nume putin sonor in aparenta, dar cu o serie de jucatoare de mare valoare in lot, care au facut parte si din echipa confederatiei Serbia-Muntenegru ce a eliminat in 2006 echipa Romaniei vicecampioana mondiala. Sa nu uitam ca majoritatea jucatoarelor lui Dragan Adzic fac parte din lotul echipei Buducnost T Mobile Podgorica, considerata una din marile favorite la Liga Campionilor, dupa eliminarea detinatoarei trofeului, HK Viborg. Se remarca, in mod special, Bojana Popovic, cel mai bun inter din handbalul mondial, conducatoarea de joc Maja Savic si extrema dreapta Jovanka Radicevic.

Ce a mai ramas din Campionatul European?

Marti: Romania – Muntenegru (17:45), Spania – Rusia (19:45), Danemarca – Croatia (21:45) – grupa I, Herning; Olanda – Ungaria (17:15), Suedia – Franta (19:15), Ucraina – Norvegia (21:15) – grupa a II-a, Lillehåmmer.

Miercuri: Ucraina – Franta (17:15), Suedia – Ungaria (19:15), Olanda – Norvegia (21:15) – grupa a II-a, Lillehåmmer.

Joi: Romania – Rusia (17:45), Spania – Croatia (19:45), Danemarca – Muntenegru (21:45) – grupa I, Herning

Semifinale, finale (Herning)

Simbata: ora 12:30, meciul V-VI; 15:30, I grupa I – II grupa a II-a; 18:00: II, grupa I – I grupa a II-a.

Duminica: ora 15:30, finala mica; 18:00, finala mare.