Vio-gol nu iarta

luni, 14 ianuarie 2002, 00:00

Atacantul roman al echipei FC Nantes, Viorel Moldovan, a deschis scorul in minutul 63 al partidei pe care echipa sa a sustinut-o pe teren propriu cu Guingamp, reluind cu capul in plasa o centrare a lui Ahamada. Noul antrenor al nantezilor, Angel Marcos, a imprimat un stil de joc mai ofensiv echipei sale si aceasta s-a vazut in cea de-a doua victorie consecutiva, care a indepartat-o la patru locuri de ultimul loc al clasamentului, detinut foarte mult timp de Nantes.
Armand a inscris cel de-al doilea gol al echipei, in care Viorel a jucat titular, pina in min. 72.
Vineri seara, Lens a obtinut o victorie pretioasa in deplasare in fata lui Lille, pe un teren inghetat, prin golul senegalezului El-Hadji Diouf, marindu-si la opt puncte avantajul in fruntea clasamentului. Desi, din cauza numarului mare de partide aminate, in ultimele etape, nu se poatre face o evaluare exacta a starii diviziei franceze dupa clasament, se poate nota ascensiunea lenta a echipei pariziene. Simbata, PSG a dispus in deplasare cu 2-1 de Rennes, dupa o prima repriza dominata imperial, cu doua goluri ale brazilienilor Ronaldinho si Alex si o sumedenie de ocazii ratate. Pe fondul rezultatului asigurator, brazilienii lui Fernandez au dansat samba in repriza secunda, permitind gazdelor sa inscrie golul de onoare.
In ciuda banilor pompati cu generozitate, Olympique Marseille continua sa dezamageasca, echipa lui Bernard Tapie nereusind decit un egal, pe "Velodrome", cu Bastia.
Rezultate, marcatori: Nantes – Guingamp 2-0 (0-0). Moldovan (’63), Armand (’80); Sochaux – Montpellier 0-1 (0-1). Barbosa (’17); Marseille – Bastia 2-2 (2-0). Alfonso (‘5), Rivera (’33) / Dieuze (’53), Essien (’68); Monaco – Lorient 1-0 (0-0). Gallardo (’73); Renes – PSG 1-2 (0-2). LeRoux (’71) / Ronaldinho (’19), Alex (’45); Lille – Lens 0-1 (0-0). Diouf (’57).
Meciurile Auxerre – Bordeaux, Metz – Sedan si Lyon – Troyes au fost aminate . Clasament: 1. Lens – 44 p; 2. Lyon – 36 p; 3. PSG – 34 p; 4. Auxerre – 33 p; 5. Lille – 33 p. (GIN)