Week-end fotbalistic european

Barcelona şi City se obrăznicesc şi acasă

luni, 19 septembrie 2016, 01:43
4 MIN

Iar Borussia Dortmund face al doilea “set alb” în trei zile. Ştefan Radu a înscris pentru Lazio

Anglia – 5. Etapa a început cu o victorie excelentă obţinută de FC Liverpool, “cormoranii” lui Jürgen Klopp învingând cu 2-1 în deplasare, pe Chelsea. Formaţia pregătită de Antonio Conte a fost surprinsă în prima repriză de golurile marcate de Lovren (’17) şi Henderson (’36), iar după pauză Diego Costa a reuşit golul gazdelor în min. 61. Liderul Manchester City nu se dezminte câştigând cu 4-0 la Bournemouth, prin golurile marcate de De Bruyne (’15), Ilheanacho (’25), Sterling (’48), Gündogan (’66), în timp ce Arsenal a învins pe Hull City, tot în deplasare, scor 4-1, iar campioana Leicester City şi-a valorificat avantajul terenului, 3-0 cu Burnley. Ieri, formaţia Manchester United antrenată de José Mourinho a fost învinsă  cu 1-3, în deplasare de echipa Watford, la care portarul Costel Pantilimon a fost rezervă.  Au marcat: Capoué (’34), Zuniga (’84), Deenney (‘90^3 – penalty) / Rashford (’62). Alte rezultate: West Bromwich – West Ham 4-2; Everton –Middlesbrough 3-1; Crystal Palace – Stoke 4-1; Southampton – Swansea 1-0; Tottehnham – Sunderland 1-0. În clasament, Manchester City (15 p) este urmată la două puncte de Everton.
Spania – IV. După eşecul din etapa trecută (1-2 pe teren propriu cu Alaves), Barcelona continuă să se răzbune. Echipa catalană a învins  în deplasare, cu scorul de 5-1 (3-0), formaţia Leganes. Spaniolii au înscris prin Messi (’16, ’55 – penalty), Suarez (’31), Neymar (’44) şi Rafinha (’64), în timp ce pentru gazde a înscris Gabriel, în minutul 80. Nici Atletico Madrid nu s-a lăsat mai prejos, învingând pe teren propriu cu 4-0 formaţia Sporting Gijon, francez Antoine Griezmann reuşind să marcheze de două ori pentru madrileni (‘2, ’31). Şi Fernando Torres a marcat de două ori, ultima reuşită fiind din penalty (’72, ‘90^1). Kevin Gameiro a completat scorul în min. 5. Formaţia Las Palmas a obţinut a treia victorie în patru etape din campionatul Spaniei, după ce a trecut, scor 1-0, de Malaga. Las Palmas s-a impus sâmbătă prin golul  marcat  din penalty de Momo, în minutul 10 şi se află la egalitate cu Barcelona în clasament. Celelalte rezultate: Betis Sevilla – Franada 2-2; Eibar – FC Sevilla 1-1; Osasuna Pamplona – Celta Vigo 0-0; Athletic Bilbao – FC Valencia 2-1; Villarreal – Real Sociedad 2-1.. Partida Espanyol Barcelona – Real Madrid a avut loc aseară, iar întâlnirea Deportivo Alaves – Deportivo La Coruña este programată astăzi.
Germania – 3. În Bundesliga, Borussia Dortmund continuă seria “seturilor albe”. Echipa pregătită de Thomas Tuchel a fost câştigat, pe teren propriu, cu 6-0 în faţa formaţiei Darmstadt prin golurile marcate de Castro (‘7, ’78), Ramos (’48), Pulisic (’54), Rode (’85) şi Mor (’88). Ceva mai greu s-a impus, tot pe teren propriu, Bayern München, 3-1 cu Ingolstadt, după ce oaspeţii au condus în min. 8 prin golul lui Lezcano (‘8). Apoi Lewandowski (’12), Xabi Aloso (’50) şi Rafinha (’84) au stabillit scorul final.
Alte rezultate: FC Köln – Freiburg 3-0; Hoffenheim – Wolfsburg 0-0; Hamburg – Leipzig 0-4; Eintracht Frankfurt – Bayer Leverkusen 2-1; Borussia Mönchengladbach – Werder Bremen 4-1; Augsburg – Mainz 1-3; Hertha Berlin –  Schalke 2-0. Singura echipă neînvinsă după trei etape este Bayern München (9 p).
Italia – 4: Fundaşul Ştefan Radu a marcat un gol pentru echipa Lazio în meciul cu Pescara, scor 3-0. Ştefan Radu a fost integralist şi a marcat în minutul 72. El a primit un cartonaş galben în minutul 49. Pentru Lazio au mai marcat Milinkovic (’67)  şi Immobile (’76). La formaţia Pescara, Alexandru Mitriţă a intrat în teren în minutul 73. Celelalte rezultate: Napoli – Bologna 3-1; Sampdoria – Milan 0-1; Udinese – Chievo Verona 1-2; Cagliari – Atalanta 3-0; Crotone – US Palermo 1-1; Sassuolo – Genoa 2-0; FC Torino – Empoli 0-0; Internazionale – Juventus 2-1. Meciul Fiorentina – AS Roma s-a disputat aseară.
Franţa – 5. Paris Saint-Germain a luat-o după marile formaţii ale Europa şi a câştigat în deplasare cu 6-0 meciul cu Caen. Atacantul uruguayan Edinson Cavani a marcat patru goluri, în minutele 12, 23, 38 şi 45+1, al doilea din penalty. Ultimele două goluri ale învingătorilor au fost marcate de Lucas Moura (’67) şi Augustin (’78). Celelalte rezultate ale etapei au fost: AS Monaco – Rennes 3-0, AS Nancy – FC Nantes 1-1, Lorient – OSC Lille 1-0, Girondins Bordeaux – Angers 0-1, Dijon – FC Metz 0-0, Toulouse – Guingamp 2-1; Montpellier – OGC Nice 2-1; Saint-Etienne – SC Bastia 1-0. Partida Olympique Marseille – Olympique Lyon s-a disputat aseară. Clasament: 1. Monaco – 13 p; 2. Nice – 11 p; 3. PSG – 10 p; 4. Metz – 10 p.