Chin în patru acte in sala de volei

joi, 15 februarie 2018, 02:43

Penicilina Iaşi – CSU Cluj 3-1 (23, 23, -21, 20) în etapa a XVI-a a Diviziei A1 de volei feminin

Cei mai mulţi dintre puţinii spectatori prezenţi ieri în micuţa sală Penicilina nu şi-ar fi putut închipui în ruptul capului că întâlnirea dintre echipa lor favorită şi formaţia studentelor clujene va fi câştigată după o luptă aprigă de aproape două ore, mai exact 115 minute. Tânăra echipă clujeană, care a creat şi în toamnă destule nevralgii antrenorilor Rareş Puni şi Tatiana Popa, însă acum a arătat creştere de formă şi ambiţie lăudabilă. Toate seturile au fost extrem de echilibrate şi merită menţionat că, de data aceasta, Penicilina a apăsat pe acceleraţie exact pe finalurile de set, momente în care s-au arătat deficitară, de pildă, la Lugoj.  Spre exemplu, în primul set, Iaşul a condus cu 11-7 şi 12-8, iar Clujul a avut pe tabelă 21-18 şi 22-20, dar Penicilina a făcut punctele decisive la 23-23. Setul secund a avut mai puţine oscilaţii de acest gen, dar “ştampila” a pus-o tot Penicilina, cu trei puncte consecutive după 22-23. După cum a început setul trei, se prefigura o victorie cu 3-0, însă, după 10-7 şi 12-9, oaspetele au mai avut energie să forţeze, speculând o cădere inexplicabilă a ieşencelor în partea a doua a manşei. Însă eforturile ardelencelor au fost zădărnicite de o Penicilină exuberantă în setul al patrulea şi ieşencele câştigă un meci aprig, trimiţând lanterna clasamentului la Târgu Mureş.  La Penicilina au jucat: Evgenija Milivoljevic, Vesna Sekulic, Alina Gagea, Andra Stresină,Jelena Cvijovic  / Roxana Pintea / Ana-Maria Ursachi, Milica Knezevic, Irina Andreica.