Delvine Meringor (CSA Steaua), locul al treilea la maratonul de la Barcelona, cu barem olimpic

duminică, 19 martie 2023, 20:00

Atleta română de origine kenyană Delvine Relin Meringor, antrenată de Valentin Anghel, a terminat, duminică, pe locul al treilea maratonul de la Barcelona, cu timpul de 2 h 20 min 48 sec, astfel că a realizat baremul de participare la Jocurile Olimpice de la Paris, a anunţat clubul CSA Steaua, la care este legitimată sportiva, pe pagina sa de Facebook.

Meringor, care a reuşit al doilea timp din istoria probei în România, este primul sportiv român care obţine calificarea la JO 2024, notează sursa amintită.

Cursa a fost câştigată de atleta etiopiană Zeineba Yimer Worku, cu timpul de 2 h 19 min 44 sec, iar pe poziţia a doua s-a clasat kenyana Selly Chpeyego, cu timpul de 2 h 20 min 04 sec.

Competiţia, aflată la a 44-a ediţie, s-a desfăşurat cu participarea a 15.200 de alergători, dintre care 3.600 în proba feminină de maraton. La masculin s-a impus kenyanul Marius Kimutai, în 02 h 05 min 06 sec, urmat de marocanul Othmane El Goumri, 02 h 05 min 12 sec, şi de un alt kenyan, Kaan Kigen Ozbilen, 02 h 05 min 37 sec.

SURSA: Agerpres