Eşec dureros al handbalistelor bucureştene

miercuri, 28 februarie 2018, 02:43

CSM  a  fost învinsă fără drept de apel la Györ, în Liga Campionilor

Campioana en-titre a României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a fost învinsă, luni, în deplasare, de formaţia Györ ETO, scor 24-28 (11-13), în cea de-a patra partidă din grupa principală I a Ligii Campionilor. Györ a învins CSM Bucureşti fără a avea la dispoziţie două din cele mai importante handbaliste din lot, Nora Mørk şi Eduarda Amorim, ambele accidentate. Diferenţa s-a făcut încă din primele minute în apărare. Györ a găsit mai multe breşe prin defensiva CSM, în timp ce fetele conduse de Helle Thomsen au avut parcă o viteză în minus la ritmul de pasare, iar în ”poziţional” a întâmpinat reale probleme. Györ a condus cu 13-11 după 30 de minute, dar diferenţa la ”impresia artistică” a fost mai mare. Gazdele au avut 10-6 în prima parte, trei goluri consecutive fiind marcate în poarta goală, atunci când Helle Thomsen a scos portarul pe faza de atac pentru a-şi crea superioritate. În partea a doua, Anita Görbicz a fost vârful de lance al trupei maghiare. În schimb, la CSM Bucureşti, nici Cristina Neagu, nici Isabelle Gullden nu au prins o zi foarte bună, iar acest lucru s-a văzut. Având în vedere forma sportivă diferită a celor două echipe, Györ s-a desprins la şapte goluri în minutul 47, scor 24-17. Cu o bancă mai subţire decât a CSM Bucureşti, gazdele au ţinut ritmul susţinut şi au câştigat entuziasmant la final.

Campioana României a pierdut la o diferenţă mai mică decât a făcut-o Gyor în România, 28-24, dar acest aspect este unul relativ. Azi, diferenţa dintre cele două echipe a fost mai mare de patru goluri. Iar CSM Bucureşti are toate motivele să se îngrijoreze de acum, având în vedere că Gyor a jucat 60 de minute având o bancă subţire. Sigur, nimic nu este compromis, indiferent de clasarea finală în grupa principală, dar nişte semnale de alarmă s-au declanşat. CSM Bucureşti a pierdut pentru moment bătălia pentru locul I cu Györ. Au marcat pentru CFR: Isabella Gullden 6, Cristina Neagu 6, Marit Fråfjord  3, Majda Mehmedovic 3, Gonisiane Niombla 2, Aneta Udriştioiu 1, Sabina Jacobsen 1, Amanda Kurtovic 1, Nathalia Hagman 1.

În celelalte două partide ale etapei s-au înregistrat rezultatele: Rostov-Don – Nykøping 32-22 (14-13) şi Midtylland – Krim Ljubljana 24-24 (12-13). După patru runde, clasamentul grupei I este: 1. Györ – 12 p; 2. CSM – 11 p; 3. Rostov – 11 p; 4. Nykøping – 5 p; 5. Krim – 5 p; 6. Midtjylland – 4 p. În ultimele două meciuri, echipa antrena (4 martie) şi în deplasare pe Rostov-Don (10 martie). În grupa a II-a s-au înregistrat rezultatele: Metz Handball – Vardar Skopje 24-22; Buducnost Podgorica – Ferencvaros Budapesta 23-24; Bietingheim – Thüringen 21-34. Clasament: 1. Vardar – 14 p; 2. Metz – 12 p; 3. Ferencvaros – 10 p; 4. Buducnost – 6 p; 5. Thüringer – 4 p; 6. Bietigheim – 2 p.  (MEDIAFAX)