Finală românească la turneul de la Luxemburg

duminică, 13 octombrie 2019, 15:37

Monica Niculescu (105 WTA) a învins-o, duminică, în semifinala calificărilor, pe Eden Silva (439 WTA), cu scorul de 3-6, 6-2, 6-2, avansând în finala calificărilor pentru turneul de la Luxemburg.

În primul set, Silva a reuşit două mingi de break în faţa Monicăi Niculescu, reuşind să se impună în primul set cu 6-3. Monica Niculescu a revenit în joc, în setul 2, când a reuşit 4 mingi de break în faţa lui Eden Silva. Setul 2 a fost câştigat de jucătoarea română, cu 6-2. În setul decisiv, Eden Silva a avut trei servicii pierdute, Monica Niculescu reuşind victoria, după aproximativ două ore şi 5 minute de joc.

În finala calificărilor, Monica Niculescu o va întâlni pe conaţionala sa, Gabriela Ruse (178 WTA), care a învins-o, în semifinale, pe Bibiane Schoofs (150 WTA), cu scorul de 6-2, 6-4. Turneul de la Luxemburg dispune de premii în valoare totală de 250.000 de dolari. Anul trecut, câştigătoarea turneului a fost Julia Goerges, care a învins-o, în finală, pe Belinda Bencic, cu scorul de 6-4, 7-5.