Înotul a trecut în prim plan

sâmbătă, 27 iulie 2019, 01:43

Bianca Costea a câştigat proba de 50 m liber la FOTE, unde România a adunat 12 medalii dintre care patru de aur

Înotătorul David Popovici a obţinut, ieri, a treia medalie personală la FOTE, argint la 200 metri liber. Pentru România este a 11-a medalie la Baku. David Popovici a încheiat cu timpul de 1:50.93 , cu care a obţinut medalia de argint, după britanicul Mildred Edward (1:49.33). Performanţa lui Popovici reprezintă şi un nou record naţional la categoriile de vârstă 15 şi 16 ani. Anterior, David a obţinut aurul la 100 metri liber şi tot argint la 50 metri liber. Tot ieri, gimnastele Ioana Stănciulescu şi Silvia Sfiringu au obţinut câte o medalie de bronz în concursul pe aparate. Ioana Stănciulescu a câştigat medalia de bronz la paralele, în timp ce Silvia Sfiringu s-a impus la sărituri. Totodată naţionala feminină de volei a învins, vineri, reprezentativa Italiei, cu scorul de 3-2 (-20, 23, 21, -16, 13), în semifinale şi va disputa finala competiţiei, astăzi cu Rusia. În grupe, Rusia a învins tricolorele cu 3-1.

Seara, a venit o nouă medalie de aur, de la înot: Bianca Costea a câştigat proba de 50 m liber. Ea a încheiat cu timpul de 25.34 secunde, stabilind şi un nou record al FOTE. De asemenea, este şi record naţional la 50 metri liber feminin la categoriile 14 şi 15 ani. Până în prezent, România a obţinut 12 medalii la FOTE, patru de aur,cinci de argint şi trei de bronz.