Multe și mărunte: Alt Puşcaş în Championship

marți, 06 aprilie 2021, 01:42
4 MIN

Atacantul George Puşcaş a marcat un gol pentru echipa sa de club, Reading, care a învins, ieri pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-0), echipa Derby County, în etapa a XL din Championship. Puşcaş a fost titular şi a marcat în minutul 57. Internaţionalul român a reluat acrobatic în plasă un balon respins de portarul oaspeţilor, după un şut al lui Meite. Românul a fost schimbat, în minutul 82, cu portughezul Lucas Joao.Scorul a fost deschis de francezul Michael Olise, în minutul 45+2. Lawrence a redus din diferenţă, în minutul 79, dar Joao a refăcut avantajul de două goluri, în minutul 85.Cu acest succes, Reading, 66 de puncte, ocupă locul 6, de play-off pentru promovare.

Play-off-ul se setează vineri

FCSB a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul cu CS Universitatea Craiova, disputat, duminică, pe teren propriu, la Giurgiu, în etapa a XXIX-a a Ligii I. În minutul 60, Cicâldău a ratat un penalty pentru Universitatea Craiova.Aseară, Chindia Târgovişte a învins, la Buzău, cu 1-0 pe FC Voluntari, prin golul marcat de Marco Dulca ('27), cu un şut din marginea careului mare. În urma acestui rezultat, LPF a stabilit ca patru din meciurile ultimei etape a sezonului regulat să se dispute la aceeaşi oră, vineri seara de la ora 20:30: Dinamo – Academica Clinceni, FC Argeş – Chindia Târgovişte, FC Voluntari – FC Botoşani şi Astra Giurgiu – UTA, meciuri cu implicaţii în zona calificării în play-off. Celelalte meciuri se dispută astfel: OSK Sepsi – FCSB (sâmbătă, ora 19:00), CSU Craiova – CFR Cluj (duminică, 21:30), Poli Iaşi – FC Hermannstadt (luni, 21:30) şi FC Viitorul – Gaz Metan (luni,20:30).

O nouă provocare a handbalistelor

Selecţionerul Adrian Vasile a anunţat lotul naţional de handbal feminin, convocat pentru pregătirea centralizată din 12 aprilie de la Bucuresti şi meciurile cu Macedonia de Nord pentru calificările la Campionatul Mondial 2021 din Spania. Lotul convocat este următorul: Denisa Dedu, Iulia Dumanska, Daciana Hosu (portari), Bianca Bazaliu, Eliza Buceschi, Daria Bucu, Cristina Florica, Ana Maria Iuganu, Cristina Laslo, Laura Moisa, Cristina Neagu, Lorena Ostase, Gabriela Perianu, Crina Pintea,Anca Polocoşer, Andreea Popa,Laura Pristaviţa, Sonia Seraficeanu, Alexandra -Subţirică, Bianca Tiron.Meciurile se vor disputa în zilele de 17 aprilie la Bucureşti şi 21 aprilie la Skopje.

.

Mihăilă s-a accidentat

Atacantul Valentin Mihăilă s-a accidentat la antrenamentul de ieri al echipei sale de club, Parma, informează presa italiană. Mihăilă nu a terminat sedinţa de pregătire. El a părăsit terenul mai devreme, cu o problemă la muşchii adductori. Jucătorul român urmează să fie suspus unui examen medical pentru a fi stabilită gravitatea accidentării.Mihăilă nu a fost singurul jucător al Parmei cu probleme fizice. Şi francezul Wylan Cyprien a plecat mai repede la vestiare.Parma, penultima clasată în Serie A, va evolua, sâmbătă, pe teren propriu, cu AC Milan, în etapa a XXX-a a campionatului italian.

Stancu marchează golul victoriei

Gençlerbirligi a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), echipa Alanyaspor, în etapa a XXXII-a a campionatului Turciei. La oaspeţi, Bogdan Stancu a fost rezervă şi a intrat pe teren în minutul 69, în locul lui Sandro Lima. Românul a marcat golul victoriei, în minutul 82. În urma acestui rezultat, Gençlerbirligi speră în continuare la salvarea de la retrogradare. Echipa lui Stancu ocupă lcoul 19, penultimul, cu 30 de puncte, la două puncte de Ankaragücü, de pe locul 17, utimul care asigură prezenţa în prima ligă.

„Sunt oameni, nu maşini”

Antrenorul echipei Manchester City, Pep Guardiola, a criticat UEFA şi FIFA, subliniind că aceste foruri sunt vinovate de ritmul infernal în care trebuie să evolueze jucătorii. „Sunt oameni, nu maşini. Nu avem nici măcar o zi de odihnă în mijlocul săptămânii. Niciun jucător nu poate trăi aşa şi să fie pregătit mental şi pentru meci. Aşa că trebuie să-i rotesc şi sunt un geniu când câştigăm, iar când pierdem e vina mea. UEFA şi FIFA au ucis jucătorii, pentru că este prea mult. De la începutul sezonului nu am avut liber în timpul săptămânii, nici măcar o singură dată”, a declarat Guardiola. Lider în Premier League, Manchester City va evolua, astăzi cu Borussia Dortmund, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Va fi al 48-lea meci pentru City în acest sezon.

Borussia; „Haaland nu pleacă”

Directorul general al clubului Borussia Dortmund, Hans-Joachim Watzke, a declarat că atacantul norvegian Erling Haaland nu va pleca în această vară de la gruparea germană, în ciuda faptului că au apărut informaţii potrivit cărora tatăl jucătorului şi agentul Mino Raiola discută deja transferul fotbalistului de 20 de ani cu mari cluburi europene. „Nu avem un plan paralel. Vom discuta acest lucru cu Erling, cu tatăl său şi cu agentul său, Mino Raiola. De asemenea, dorim ca el să fie fericit să rămână cu noi, să înscrie cu convingere goluri pentru BVB, anul viitor. Nu există un plan alternativ”, a declarat Watzke pentru goal.com şi DAZN.