Naţionala României a reuşit doar un egal cu modesta echipă a Belarusului

joi, 12 octombrie 2023, 22:50

Naţionala României a terminat la egalitate cu Belarus, scor 0-0, joi seară, pe stadionul Szusza Ferenc din Budapesta, în Grupa I de calificare la Campionatul European din 2024.

România a dominat partida de la Budapesta, disputată cu porţile închise, pe stadionul Ujpest, iar Stanciu a ratat prima ocazie a tricolorilor în minutul 9, din pasa lui Alibec. Elevii lui Edi Iordănescu au cerut şi un penalti, în minutul 17, dar arbitrul nu a acordat nimic. În minutul 54 Răzvan Marin a şutat bine de la distanţă, iar în minutul 68 Stanciu a trimis pe lângă poartă. Pe final, adversarii au presat şi Moldovan a scos şutul lui Kontsevoi, din minutul 86. Atacurile tricolore au fost sterile şi meciul s-a încheiat fără gol marcat.

În celălalt meci din grupa I, Kosovo a învins Andorra, în deplasare, cu scorul de 3-0, după golurile marcate de Rashica (min. 26, 71) şi Zeqiri (min. 83).

În clasamentul grupei conduce Elveţia, cu 14 puncte, urmată de România (13 puncte), Israel (11 puncte), Kosovo (7 puncte), Belarus (5 puncte) şi Andorra (2 puncte).

Următorul meci al României se joacă duminică, 15 octombrie, la Bucureşti, cu Andorra.

ROMÂNIA: H. Moldovan – A. Raţiu, Drăguşin, A. Burcă, N. Bancu – R. Marin, Screciu (Olaru 77), Stanciu (Mihăilă 84) – D. Man (Moruţan 61), Alibec (I. Hagi 61), Drăguş (L. Munteanu 77). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

BELARUS: Ignatovich – Polyakov, Volkov, Politevich, Pechenin – Korzun, Ebong (Bocharov 73) – Yuzepchuk (Karpovich 73), Klimovich (Gromyka 83), Kontsevoi (Karpitski 90+1) – Morozov (Bakhar 73). SELECŢIONER: Carlos Alos Ferrer

Cartonaşe galbene: Ignatovich 73, Bakhar 75

Arbitri: Espen Eskas – Jan Erik Engan, Isaak Elias Bashevkin (toţi din Norvegia)

Arbitri VAR: Jose Luis Munuera – Guillermo Cuadra (ambii din Spania)