Până la pauză, OK!

joi, 21 decembrie 2017, 02:43

CSU Sibiu – Politehnica Iaşi 87-66 (27-20, 19-22, 20-8, 21-16) în etapa a X-a a Ligii Naţionale de baschet masculin

Politehnica: Popa 14, Nuna, Balogun 22 (4X3), Roberts 2 Şolopa 12 (2) / Lipkins 9 (1), Keely 7 (1), Vatră, Calenic, Amarghioalei. De la gazde s-au remarcat Laser 18, Popescu 14, Cooper 12.

A început frumos meciul baschetbaliştilor ieşeni de la Sibiu. Nu pentru că Florin Popa a înscris primele puncte ale partidei, ci pentru că elevii lui Yannis Tsirogiannis, Bojan Hristovski şi Costel Pintilie au reuşit să ajungă din urmă o formaţie ambiţioasă care se distanţase la un moment dat cu 15-8. Au reuşit ieşenii să egaleze la 17, părând să spulbere mitul negativ al impreciziei în aruncări.  Însă “yankeii” lui Dan Fleşeriu, coordonaţi în teren de Radu Paliciuc, au reintrat în mână pe final.  Al doilea act al partidei n-a început  chiar aşa de frumos, dar a fost cel mai reuşit “quarter” al echipei ieşene. De la 31-20, ieşenii au făcut spectacol, au reuşit trei aruncări de la distanţă (două Vlad Şolopa şi una Lipkins) şi au ajuns să conducă la jumătatea sfertului cu 35-34. Sibienii au intrat în recreaţia mare cu un avantaj fragil, patru puncte, iar moldovenii îşi permiteau să viseze. Asta dacă n-au uitat, cumva, că îndeobşte, prima parte de după pauză este cea mai grea. Ardelenii au realizat o serie de 13 puncte şi atunci s-a câştigat meciul. În final, revenirea (de obicei tardivă) n-a mai venit, oaspeţii s-au găsit mai bine decât în alte meciuri însă au reapărut ratările şi meciul a curs liniştit spre un deznodământ normal, poate un pic nedrept la diferenţa de 21 de puncte. S-a remarcat din nou, acest Mike Balogun, cu un procentaj de 44 % (57 % la trei puncte) şi Jareel Roberts în faza defensivă. Într-un alt meci din etapa a zecea, BC Mureş (următoarea adversară a ieşenilor) s-a distrat cu Dinamo (87-48), celelalte partide urmând a avea loc în zilele următoare.