Patricia şi Jaqueline avansează în turnee

vineri, 14 februarie 2020, 02:43

Ţig este în sferturi la Hua Hin, iar Cristian a obţinut a doua victorie la Trnava

Jucătoarea română de tenis Patricia Ţig s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Hua Hin (Thailanda), dotat cu premii totale de 275.000 de dolari, după o victorie facilă obţinută în faţa chinezoaicei Yu Xiaodi, cu 6-1, 6-3. Patricia
Ţig (25 ani, 105 WTA), care şi-a asigurat revenirea în top 100 mondial, s-a impus într-o oră şi 14 minute, dar se putea impune şi mai rapid în faţa modestei sale adversare (23 ani, 210 WTA), dacă nu făcea numeroase erori neforţate (printre care opt duble greşeli). Românca o va întâlni în sferturile de finală pe sportiva chineză Zheng Saisai (36 WTA, nr.4). Aşa cum era de aşteptat, prim favorita Elina Svitolina (4 WTA) a trecut lejer în optimi, de australianca Storm Sanders (319 WTA) scor 6-1, 6-2, în 58 de minute; Alte rezultate: Magda Linette (Polonia) – Peng Shuai (China) 7-5, 6-1; Wang Xiyu (China) – Barbara Haas (Austria) 6-3, 6-4.

*Victoria surprinzătoare obţinută în Fed Cup în faţa jucătoarei ruse Veronika Kudemertova pare să-i fi dat aripi româncei de 21 de ani, Jaqueline Cristian (198 WTA). După ce a trecut în primul tur al turneului de la Trnava de experimentata ei compatrioată, Alexandra Cadanţu, Jaqueline a învins-o, ieri şi pe sportiva cehă Johana Markova (407), scor 6-3, 4-6, 7-5. Ea o va întâlni în sferturile turneului hard indoor din oraşul slovac, pe jucătoarea austriacă Julia Grabher (221). Jacqueline este calificată în semifinale şi la dublu, unde, alături de croata Jana Fett, a beneficiat de neprezentarea perechii maghiare Dalma Galfi / Reka Luca-Jani. Revenind la simplu, calificiată şi ea în optimi, Nicoleta Dascălu (276) a abandonat în faţa jucătoarei cehe Lucie Hradecka, la scorul de 6-4, 3-6, 3-3.

*Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie numărul 4, a fost eliminată, ieri, în sferturile de finală ale turneului de la Rotterdam, cu premii de peste 2.013.855 de dolari. Tecău şi Rojer au fost învinşi în sferturi de cuplul Rohan Bopanna/Denis Şapovalov (India/Canada), scor 2-6, 6-3, 7-10.La simplu, s-au înregistrat câteva surprize mari: Vasek Pospisil (Canada) -Daniil Medvedev (Rusia) 6-4, 6-3; Pablo Carreño (Spania) – Roberto Bautista 6-4, 2-6, 7-6; Daniel Evans (Marea Britanie) – Karen Khachanov (Rusia) 4-6, 6-3, 6-4; Félix Auger-Aliassime (Canada) – Grigor Dimitrov (Bulgaria) 6-4, 6-2; Jannick Sinner (Italia) – David Goffin (Belgia) 7-6, 7-5; Aljaz Bedene (Slovenia) – Stefanos Tsitsipas (Grecia) 7-5, 6-4.