Pauză de sărbători în Liga I

luni, 23 decembrie 2019, 02:43
5 MIN

Campionatul s-a întrerupt pentru o lună.Etapa a XXII-a a fost caracterizată prin greşeli de arbitraj şi seisme pe băncile tehnice

*FC Botoşani – Dinamo Bucureşti 1-0 (0-0). Cîmpanu (’90)/Meciul disputat joi a îndepărtat aproape decisiv echipa bucureşteană de play-off. Tânărul George Mihai Câmpanu (19 ani) a marcat la câteva secunde după ce a fost introdus de antrenorul Marius Croitoru. Câmpanu se află la al doilea gol în Liga I, primul fiind înscris în poarta CFR Cluj!

*Astra Giurgiu – Academica Clinceni 3-1 (2-0). Răuţă (’5 – autogol), Begue (’27), Alibec (’71) / Bruno (’77 -autogol).Rezultat cât se poate de normal, stranie este însă o coincidenţă. În meciul tur, s-au înscris tot două autogoluri (Popescu, respectiv Tamaş). Pe lângă autogului realizat prin devierea loviturii de cap trimisă de Răduţ, tânărul Andrei Răuţă şi-a mai „îngropat” odată echipa, fiind eliminat în minutul 36, pentru un fault în poziţie de ultim apărător asupra lui Alibec. Al doilea gol al gazdelor, din min. 27, poate candida la titlul de golul anului în Liga I: Florentin Matei a avut o acţiune personală în careul oaspeţilor, i-a pasat lui Alibec în stânga, acesta a centrat cu călcâiul în centru, iar Begue a marcat, tot cu călcâiul, de la şapte metri.

*Gaz Metan Mediaş – FCViitorul 1-0 (0-0). Chamed ('58). Spectaculoasa lovitură liberă de la 22 de metri fructificată de comorianul Nasser Chamed a consfinţit victoria absolut meritată a echipei lui Edi Iordănescu. Pentru „futuriştii” lui Hagi, vacanţa a venit prea devreme, stranierii Houiri şi Rivaldinho fiind mai presus decât speranţele fotbalului românesc.

*FC Voluntari – CFR Cluj 0-4 (0-3). Susic ('5), Culio ('14- penalty), Deac ('37), Camora ('90^2). După ce acum o săptămână s-a despărţit de publicul clujean cu gol, Juan Emanuel Culio a jucat ultimul meci în tricoului CFR, la Voluntari, şi înscris din penalty. În rest, campionii au făcut legea, iar scaunul lui Cristiano Bergodi la Voluntari se clatină.

*Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Chindia Târgovişte 3-1 (1-1). Vaşvari ('27-penalty), Ştefan ('77), Flores ('86) / Ivancic ('22). Dâmboviţenii au deschis scorul după um ofsaid cât toate zilele! Din fericire pentru… asistentul Marica şi centralul Cojocaru, Sepsi a preluat controlul şi a câştigat net. În minutul 80, de la oaspeţi a fost eliminat Yameogo, el primind al doilea cartonaş galben.

*FCSB – Universitatea Craiova 2-0 (2-0). Man (’41), Coman (’45).Întrerupt la început din cauza petardelor aruncate de suporteri pe teren, meciul a părut echilibrat. Finalul de primă repriză a gazdelor a fost ucigător: două goluri şi un penalty ratat de Florin Tănase în min. 45^3!

Campionatul se reia în week-end-ul 31 ianuarie – 3 februarie 2020 cu următoarele meciuri din etapa a XXIII-a: Universitatea Craiova – Gaz Metan Mediaş (vineri), Academica Clinceni – FC Voluntari, FC Hermannstadt – Sepsi Sfântu Gheorghe, Dinamo – Astra Giurgiu (sâmbătă), Chindia Târgovişte – FC Botoşani, CFR Cluj – FCSB (duminică), Poli Iaşi – FC Viitorul (luni).