Primoz Roglic mai ţine şampania la rece

miercuri, 04 noiembrie 2020, 02:43

Slovenul a câștigat contratimpul cu căţărare din „La Vuelta” şi are 39 de secunde în fruntea clasamentului general

Ciclistul sloven Primoz Roglic (Jumbo Visma) a câştigat etapa a XIII-a din Vuelta, un contratimp în lungime de 33,7 kilometri desfăşurat între Muros şi Mirador de Ezaro. Din nefericire pentru sloven şi din fericire pentru spectacolul din ultima săptămână, învingătorul de anul trecut din Vuelta nu a pus un timp uriaş între el şi rivali Liderul echipei olandeze a fost secondat de americanul Will Barta (CCC), în timp ce pe locul trei a sosit portughezul Nelson Oliveira (Movistar). Hugh Carty a sosit pe IV (Educations First), după o zi fantastică consolidându-şi locul III trei în clasamentul general,în timp ce liderul Richard Carapaz (Ineos) a sosit al şaptelea la doar 49 de secunde de Roglic, astfel că acum are de recuperat 39 de secunde pentru re câştigarea tricoului roşu. Din lupta pentru victoria finală a ieşit Dan Martin (Israel Start Up Nation), deşi irlandezul a reuşit o performanţă contra-cronometru excelentă pentru nivelul său în această probă.”Nu am mai câştigat de mult un contratimp, e o zi specială pentru mine. Am suferit mult, toată lumea zicea că voi câştiga mai mult timp, dar la început s-a mers cap la cap. Am 39 de secunde avans, e evident că e mai bine să fiu în postura asta decât să am de recuperat o asemenea diferenţă. Trebuie să ne menţinem concentrarea şi să ne luptăm până la final, a spus Roglic, la final.(www.eurosport.ro)