Punct final la Concord Iaşi Open. Era loc de mai bine!

duminică, 17 iulie 2022, 19:35

Turneul de tenis de câmp Concord Iaşi Open, din categoria ATP Challenger 100, a ajuns la final în această seară. Dotat cu premii în valoare de 90 280 euro, competiţia s-a derulat la Baza Ciric, care a fost pusă gratuit la dispoziţie de municipalitate. În plus, Primăria Iaşi a cheltuit şi fonduri consistente, din bugetul local fiind alocaţi 600 000 de lei pentru organizarea cele două turnee de tenis din această vară.

Din păcate, numărul de spectatori a fost redus per total, slaba mediatizare, lipsa numelor importante din turneu (nici măcar finaliştii nu sunt în Top 100 mondial) ori preţul ridicat al biletelor de intrare fiind câteva dintre posibilele motive ale faptului că tribunele au avut numeroase locuri neocupate pe parcursul săptămânii. Asta în ciuda faptului că nume importante ale tenisului românesc, Ilie Năstase, Andrei Pavel sau Horia Tecău, au încercat să popularizeze turneul.

La simplu s-a impus brazilianul Felipe Meligeni Rodrigues Alves (24 ani, locul 169 ATP), care a trecut în finală cu 6-3, 4-6, 6-2 de spaniolul Pablo Andujar (36 ani, locul 105 ATP). Meligeni a câştigat 12 250 euro şi 100 puncte ATP, iar Andujar – 7 200 de euro şi 60 puncte ATP.

La dublu a câştigat perechea Geoffrey Blancaneaux (Franţa) – Renzo Olivo (Argentina), care a învins în finală cuplul Diego Hidalgo (Ecuador)/Cristian Rodriguez (Columbia) cu 6-4, 2-6, 10-6. Campionii au primit 5 250 euro şi 100 puncte ATP, iar finaliştii – 3 100 euro şi 60 puncte ATP.