S-a spart urciorul din Copou!

luni, 04 martie 2019, 02:43
6 MIN

FC Hermannstadt – Politehnica Iaşi 2-0 (0-0), în ultima etapă a sezonului regulat. Deşi avea nevoie de victorie, Iaşul a tras un singur şut pe poartă, în prelungiri, confirmând încă o dată criza ofensivă apărută după controversatele cedări ale golgeterilor Flores şi Cristea.Poli a pierdut circa 270 000 de euro din drepturile TV

Hermannstadt: Căbuz – Măţel, Pîrvulescu, Dandea, Stoica, Tătar – Petrescu, Dâlbea, Popovici (’80  – Dumitriu) – Tsoumou (’88-Mijuskovic), Blănaru (’73 – Jazvic). Antrenor: Vasile Miriuţă.

Poli: Rusu – Bosoi (’78 – Enoh), Mihalache, Frăsinescu, Sin – Qaka, Cioinac – Platini, Nascimento (’60 – Petre), Burlacu (’70 Semedo) – Garros. Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonaşe galbene: Dîlbea (’10), Măţel (’33), Petrescu (’67), Dandea (’82) – Qaka (’64), Sin (‘90^4).

Eliminat: Mihalache (’89).

Arbitri: Marius Avram; Vasile Marinescu, Mihai Artene.

1-0, min. 71: Popovici a reluat din careul mic, după o pasă de pe dreapta a lui Blănaru;

2-0, min. 90: Petrescu pasează din dreapta, Jazvic reia de la 10 metri.

Urciorul nu merge de multe ori la apă! Norocul de anul trecut nu a mai funcţionat şi în acest sezon. Poli a cedat aseară, pe teren neutru, în faţa unei echipe de valoare redus,  care înregistrase o remiză şi patru eşecuri în acest an.

Trupa pregătită de Stoican a început meciul sub aşteptări. Deşi aveau nevoie de victorie în faţa unei trupe inferioare din punct de vedere al calităţii lotului şi primeau bonusuri consistente pentru calificarea în play-off, moldovenii nu au tras pe poartă şi nu şi-au creat nicio ocazie în primul act! Mai mult, sibienii au fost foarte aproape de gol în minutul 19, când Blănaru a profitat de o eroare mare a lui Rusu, a trecut de basarabean şi a şutat în plasa laterală, din unghi, în condiţiile în care Tsoumou era liber în centrul careului.

Iaşul, care a avut în primul act un plus doar la capitolul posesie, nu s-a trezit nici la pauză. Mai mult, a căzut total, Hermannstadt preluând total frâiele partidei: Popovici (’55), singur-singurel la şase metri, a reluat prost cu capul, Rusu prinzând în doi timpi; portarul ieşenilor a mai parat apoi un alt “cap”, trimis de Tsoumou (’57) şi l-a blocat pe Blănaru, care scăpase singur în minutul 66. Rusu a mai respins peste alte trei minute o încercare a lui Tsoumou, însă nu a mai avut ce face în minutul 71, când Popovici a deschis scorul. Putea fi 2-0 peste cinci minute, însă Jazvic l-a luat la ţintă pe portar. Iaşul, de nerecunoscut, putea, totuşi, egala în minutul 84, însă Petre nu şi-a găsit paşii în mijlocul careului. Meciul s-a închis în ultimul minut, când Jazvic a finalizat după o fază asemănătoare celei de la primul gol.

Când zarurile erau aruncate, Garros a trimis, în ultimul minut al prelungirilor, singurul şut pe poartă al Politehnicii (gazdele au avut opt!), criza ofensivă a Politehnicii din 2019 primind astfel o nouă confirmare. Cu trei şuturi cadrate în ultimele şapte reprize, Poli a decontat astfel scump “tactica” genială din această iarnă, când a cedat primii doi golgeteri ai echipei, Flores şi Cristea, în schimbul cărora a încasat derizoria sumă de 75.000 de euro…

De altfel, ratarea obiectivului nu poate fi pus doar pe seama meciului inexplicabil de modest de ieri, ci e consecinţa multiplelor erori făcute în ultima perioadă la un club în care guvernează amatorismul, impostura, făţărnicia şi interesul personal, repetatele semnale de alarmă trase de-a lungul campionatului fiind zadarnice

Iar dacă în Copou nu va apărea măcar o minte limpede în play-out, Poli intră în hora retrogradării!  Pentru că, aproape sigur, în loc de măsuri sau de asumareas responsabilităţilor, cei ce au gestionat clubul vor găsi alţi vinovaţi

Mihalache a luat roşu direct

^ Mihalache a fost eliminat direct, în minutul 89, după ce l-a ţinut pe Jazvic, care putea să scape singur cu portarul. ^ La meci a asistat şi fostul antrenor al FCSB, Nicolae Dică. ^ Rezerve neutilizate la oaspeţi au fost Miño, Panţîru, Sanoh şi Gardoş. ^ Fondul sonor a fost dominat de galeria oaspeţilor. ^ Politehnica a pierdut foarte mulţi bani şi din drepturile TV ca urmare a clasării pe locul VIII, circa 270 000 de euro. Iaşul va începe play-out-ul doar cu cinci puncte avans faţă de echipa situată pe locul care duce la baraj, al XII-lea.  ^ Vasile Miriuţă: “Pentru noi, play-out-ul a început cu o etapă mai devreme. Bravo jucătorilor, s-au bătut bine. Toată echipa merită laude. În play-out fiecare meci va fi pe viaţă şi pe moarte, fiecare punct va conta. Eu cred că împreună vom rămâne în Divizia A”. ^ Flavius Stoican: “Trebuia să facem mai mult, trebuia să câştigăm. Nu meritam mai mult. Sibiul s-a apărat bine, am avut o singură ocazie. A fost presiune mare pe jucători. Ne-am bătut până în ultimul moment pentru play-off, păcat că am ratat obiectivul. Asta este! N-am putut mai mult! Clasamentul este cel real. Începe un nou campionat, trebuie să fim atenţi. Trebuie să creştem. Cristea şi Flores sunt doi jucători importanţi, trebuie să găsim soluţii, cei ce-i înlocuiesc au calitate”.

Începem cu FC Voluntari în Copou

Chiar dacă ar fi câştigat la Sibiu, Politehnica nu ar fi ajuns în play-off, întrucât Viitorul a învins FC Botoşani cu 1-0 prin golul marcat de Houri, în min. 26. Alte rezultate din ultima etapă a sezonului regulat au fost: Dinamo – Concordia Chiajna 2-1; Gaz Metan Mediaş – Dunărea Călăraşi 0-0; FC Voluntari – FCSB 2-2. După aceste meciuri configuraţia grupei play-out este completă. Clasamentul de pornire, cu punctele înjumătăţite, arată astfel: 1. Botoşani -18 p; 2. Iaşi – 17 p; 3. Dinamo – 16 p; 4. Hermannstadt – 16 p; 5. Mediaş – 16 p; 6. Călăraşi – 12 p; 7. Voluntari – 11 p; 8. Chiajna –9 p. Singurele echipe care au beneficiat de rotunjirea cu 0,5 puncte după înjumătăţire sunt Gaz Metan şi FC Voluntari.  Întrecerile vor începe săptămâna viitoare, iar ordinea meciurilor Politehnicii Iaşi conform tabelei Berger 8 este: FC Voluntari (a); FC Botoşani (d); Concordia Chiajna (a); Dinamo (a); FC Hermannstadt (d), Dunărea Călăraşi (d), Gaz Metan Mediaş (a). În retur,se respectă ordinea meciurilor “în oglindă”.