Se caută fundaşi tricolori!

joi, 01 aprilie 2021, 01:43

Armenia – România 3-2 (0-0) în grupa J a preliminariilor europene pentru Cupa Mondială din 2022. Tricolorii au condus cu 2-1, dar Puşcaş a fost eliminat şi apărarea noastră dezorganizată a încasat două goluri, cu toate eforturile portarului Niţă

Armenia: Iurcenko – Hambarţumian, Calisir, Haroian, Hovhannisian – Barseghian (' 90^2 –Udo), Grigorian, Muradian (' 46 – Sperţian), Bairamian – Karapetian ('46-Şaghoian), Briasco ('46 – Adamian). Selecţioner Joaquin Caparros;

România: Niţă – Mogoş, Toşca, Chiricheş, Bancu – Stanciu ('71 – Tănase), R. Marin – Man ('81-Creţu), Cicâldău (' 81-Mihăilă), Maxim ('71-Keșeru) – Puşcaş. Selecţioner Mirel Rădoi.

Arbitru: Andris Treimanis (Letonia).

Cartonaşe galbene: Barseghian, Bairamian, Haroian / Mogoş, Puşcaş, Maxim, Bancu

Cartonaş roşu: Puşcaş ('77) – atac întârziat cu piciorul în faţă la Calisir

1-0, min. 57: armenii surprind apărarea noastră ieşită în faţă, Sperţian trage de la 18 m, mingea loveşte bara şi intră în plasă după devierea lui Toşca

1-1, min. 62: acţiune pe partea stânga Maxim, pasă în careu pentru Bancu, acesta îi trimite frontal lui Cicâldău, care deviază mingea în poartă.

1-2, min. 72: aceeaşi protagonişti de la primul gol: Maxim, Bancu (pasator) şi Cicâldău, care înscrie cu capul

2-2, min. 86: Haroian înscrie cu capul din centrarea lui Barseghian, dintr-o poziţie suspectă de ofsaid.

3-2, min. 89: Barseghian din penalty, la un fault în careu comis de Creţu asupra lui Sperţian.

Mirel Rădoi a schimbat jumătate de echipă faţă de partida anterioară cu Germania, dar prima repriză a dovedit că avea nevoie mai mare de jucătorii bine înzestraţi tehnici: Mihăilă, Tănase şi Ianis Hagi au fost ţinuţi pe bancă, iar Stanciu a fost păstrat pe poziţii defensive. Cu toate acestea, play-maker-ul Slaviei a semnat cele mai mari ocazii ale tricolorilor: un şut de la distanţă, o lovitură liberă de la 25 de metri „ghicită” de portarul Iurcenko – ambele în primul sfert de oră şi un şut în diagonală greu parat, spre finalul reprizei. S-ar mai putea vorbi de „copilăria”lui Dennis Man care, lansat pe partea dreaptă,liber ca pasărea cerului, a preferat un „călcâi” spre Puşcaş, în loc de o pasă simplă. Îmbucurător a fost creşterea naţionalei la capitolul posesie (66%) – imperială cu excepţia unei perioade de prin minutele 35-40. Din păcate, s-a greşit mult la finalizare, în timp ce armenii au punctat pe contraatac. Cea mai mare ocazie a gazdelor s-a derulat în min. 14, când Mogoş a scăpat o minge spre Karapetian, care a pătruns în careu, şutul său fiind deviat nefericit de Toşca, salvarea venind de la portarul Niţă, ca şi cel din minutul următor, când portarul Spartei a parat şutul periculos al lui Barseghian.Rădoi ar fi vrut să atace mai mult pe zona centrală, aglomerată de apărătorii armeni, ceea ce a generat multe pase înapoi. Îar pe benzi era greu din cauza impetuozităţii raidurilor lui Barseghian şi a fundaşilor laterali armeni.

La pauză, Caparros aduce trei oameni proaspeţi, iar Rădoi rămâne cu echipa din prima parte.Şi hârşitul tehnician iberic a a avut inspiraţie. Şaghoian a ratat primele douăocazii ale reprize, Sperţian a deschis scorul, iar şutul lui Adamian a fost parat de Niţă.Din fericire pentru noi,egalarea a venit repede, prin Cicâldău, jucător care nu s-a văzut în prima parte. După ce schema oltenească a funcţionat a doua oară, Puşcaş ne-a complicat existenţa fiind eliminat direct pentru un fault dur. Atacurile armenilor s-a conjugat perfect cu talmeş-balmeşul din apărarea tricoloră şi Armenia câştigă un meci aflat, multă vreme, la discreţia României.Şi chiar dacă săracul Niţă a mai salvat de două ori corabia tricoloră, n-a mai putut apăra şi penalty.