Se schimbă domniile

miercuri, 30 martie 2022, 01:43

Dacă poloneza Iga Swiatek este sigură că va deveni numărul 1 WTA, rusul Medvedev mai are un pic de muncă *Wawrinka şi Thiem au revenit în circuit

Poloneza Iga Swiatek, care de la 4 aprilie va fi noul număr 1 mondial, a obţinut a 14-a victorie din acest sezon. În optimile de finală, Iga Swiatek a trecut de americana Cori Gauff (14 WTA(, scor 6-3, 6-1, într-o oră şi 16 minute. La 20 de ani, Swiatek a mai câştigat în acest an şi turneele de la Doha şi Indian Wells. Ea poate deveni a patra jucătoare care se impune la „Sunshine Double” (Indian Wells şi Miami), după Steffo Graf (1994 şi 1996), Kim Clijsters (2005) şi Victoria Azarenka (2016). În sferturi, Iga Swiatek o întâlneşte pe experientata jucătoare din Cehia, Petra Kvitova, care a trecut de rusoaica Veronika Kudermetova, cap de serie 21, scor 7-6, 6-4. Tot în sferturi a ajuns şi spaniola Paula Badosa (6 WTA), care a învins-o pe sportiva de 16 ani, Linda Fruhvirtova, scor 6-3,6-3. Badosa va juca pentru un loc în semifinale cu americanca Jessica Pegula, favorită 16, care a beneficiat de abandonul rusoaice Anhelina Kalinina, la scorul de 6-0. Australianca Daria Saville (249) a trecut de surprinzătoarea ialiancă Lucia Bronzetti (102), cu scorul de 5-7,6-4, 7-5 în trei ore. Saville, fostă Gavrilova, fost număr 20 mondial, va disputa primul sfert de finală la un turneu WTA 1000 după cinci ani (Roma – 2017), În sferturi, Saville evoluează contra elveţiencei Belinda Bencic (  28 WTA), care a „răpus-o” pe Aliaksandra Sasnovici (60) din Belarus, învingătoarea Irinei Begu, scor 6-2, 6-3. În fine, americanca Danielle Collins a a învins-o în doar 66 de minute pe tunisianca Ons Jabeur, scor 6-2, 6-4, aşteptând-o în sferturi pe japoneza Naomi Osaka (77), 6-3, 6-4 cu americanca Alison Riske (50).

*În turneul masculin, rusul Daniil Medvedev a mai făcut un pas spre recucerirea primului loc masculin, după ce l-a învins cu 6-3, 6-4 pe ambiţiosul spaniol, Pedro Martinez (47 ATP). Pentru a reveni în fruntea topului mondial, Medvedev trebuie să se califice în semifinale.Alte rezultate din turul III: Jenson Brooksby (SUA) – Roberto Bautista (Spania) 6-3, 5-7, 6-4): Lloyd Harris (Africa de Sud) – Yoshihito Nishioka (Japonia) 7-6, 4-6, 7-5; Hubert Hurkacz (Polonia) – Aslan Karaţev (Rusia) 7-5, 4-6, 6-3; Stefanos Tsitsipas (Grecia) – Alex De Minaur (Australia) 6-4, 6-3; Carlos Alcaraz (Spania) – Marin Cilic (Croaţia) 6-4, 6-4; Taylor Fritz (SUA) – Tommy Paul (SUA) 7-6, 6-4; Miomir Kecmanovic (Serbia) – Sebastian Korda (SUA) 7-6 , 6-3.

*Turneul challenger ATP de la Marbella a prilejuit două reveniri aşteptate în circuit. Elveţianul Stanislav Wawrinka (232 ATP), dar fost numărul 3 mondial, a revenit după o pauză de mai mult de un an, dar a fost învins în prima manşă cu scorul de 2-6, 4-6, de suedezul Elias Ymer (131).Wawrinka, care a împlinit, luni, 37 de ani, s-a accidentat la piciorul stâng la începutul anului 2021 şi a fost operat de două ori. Problemele lui la picior sunt însă mai vechi, din 2019. El nu a mai jucat niciun meci de la eliminarea sa rapidă la Qatar Open, la începutul lunii martie a anului trecut. Stan Wawrinka, de trei ori campion de Grand Slam, a primit un wild card şi pentru turneul Master 1.000 de la Monte-Carlo, de luna viitoare. Nici austriacul Dominic Thiem (50 ATP, fost număr 3) n-a avut noroc în primul tur, fiind întrecut de argentinianul Pedro Cachin (228), scor 3-6,4-6.Accidentat la încheietura mâinii drepte, Dominic Thiem nu a mai jucat din 23 iunie 2021, când a abandonat partida cu Adrian Mannarino, în turul doi de la Mallorca.