Simfonia impotenţei

joi, 29 iulie 2021, 01:43

Echipa olimpică de fotbal a României nu a învins nici Noua Zeelandă şi a ratat calificarea în sferturile de finală

Reprezentativa olimpică României a remizat, ieri, la Sapporo, scor 0-0, cu selecţionata Noii Zeelande, în ultima etapă a grupei B de la turneul olimpic de fotbal din Japonia. Tricolorii s-ar fi calificat în sferturile de finală, în care ar fi întâlnit ţara gazdă, dacă ar fi câştigat meciul de ieri.

Pe ansamblu, evoluţia tricolorilor a fost mai bună în prima parte,când ambele echipe au căutat goluri iar românii şi-au arătat superioritatea în faţa unei formaţii, totuşi, modeste. După pauză, probabil la aflarea rezultatului de la cealaltă partidă (3-0 în prima repriză pentru Coreea de Sud în faţa Honduras), oceanicii au făcut pasul spre apărare, iar tricolorii n-au mai reuşit nimic.Mirel Rădoi poartă vina de a efectua schimbările de împrospătare a echipei prea târziu (Ciobanu, Sefer, Ganea) şi, foarte probabil, presiunile pentru demiterea sa din funcţia de selecţioner naţional se vor înteţi. Pe undeva, justificat, dar nu trebuie uitat problemele uriaşe de lot pe care le-a avut Rădoi. În meciul de ieri, au jucat: Aioani – Chindriş ('78 – Deaconu), Ghiţă, R.Crigore – Raţiu, Marin, Dulva ('78-Ciobanu), Ştefan – Florescu ('87- Şefer), Sînteanu ('59-Ganea), Dobre ('78-V.Gheorghe).

În cealaltă partidă, Coreea de Sud a învins Honduras cu 5-0, astfel încât clasamentul grupei a fost: 1.Coreea de Sud – 6 p; 2. Noua Zeelandă – 4 p (3-3); 3. România – 4 p (1-4); 4. Honduras – 3 p.

În celelalte grupe, s-au produs suprize uriaşe: Franţa, Germania şi Argentina au fost eliminate, iar Spania a rămas singura echipă europeană calificată în sferturi. Rezultate: Japonia – Franţa 4-0; Mexic – Africa de Sud 3-0 (grupa A); Spania – Argentina 1-1; Egipt – Australia 2-0 (grupa C); Germania – Coasta de Fildeş 1-1; Brazilia – Arabia Saudită 3-1 (grupa D). Programul sferturilor (31 iulie): Japonia – Noua Zeelandă, Spania – Coasta de Fildeş, Coreea de Sud – Mexic, Brazilia – Egipt