Simona Halep, cea mai tare la Grand Slam

sâmbătă, 24 august 2019, 01:43

Românca este pe primul loc într-un clasament întocmit de WTA pe baza rezultatelor obţinute la turneele majore în ultimii patru ani

Românca Simona Halep este jucătoarea cu cele mai bune rezultate la turneele de Grand Slam din ultimii patru ani, potrivit unui clasament realizat de site-ul circuitului profesionist feminin de tenis (WTA). Simona Halep, numărul patru mondial, şi-a trecut în palmares luna trecută, la Wimbledon, al doilea său titlu de Grand Slam, după cel de la Roland Garros (2018), câştigând categoric finala cu legendara jucătoare americană Serena Williams, 6-2, 6-2, în mai puţin de o oră. Halep, care are cel mai bun rezultat al său la US Open”o semifinală în 2015, a ieşit din primul tur la ultimele două ediţii ale turneului, în 2017 şi 2018. Clasamentul Slam Index a fost alcătuit pe următoarele criterii: 100% din punctele câştigate la turneele Grand Slam din 2019, 75% la cele din 2018, 50% la turneele din 2017, 25% din punctele obţinute la turneele de Mare Şlem din 2016. În această perioadă, Simona Halep a reuşit să joace opt sferturi de finală, iar americanca Serena Williams, nouă.

Clasamentul Slam Index: 1. Simona Halep (România – 6.402,5 puncte (8 sferturi) – campioană la Wimbledon 2019, Roland Garros 2018, finalistă la Roland Garros 2017, Australian Open 2018; 2. Serena Williams (SUA) – 6.344,5 p (9 sferturi) – campioană Australian Open 2017, Wimbledon 2016, finalistă Wimbledon 2018, 2019, US Open 2016, 2018, Roland Garros 2016, Australian Open 2016); 3. Angelique Kerber (Germania) – 4.402,5 (6 sferturi) – campioană la Wimbledon 2018, US Open 2016, Australian Open 2016, finalistă la Wimbledon 2016, semifinalistă la Australian Open 2018; 4. Naomi Osaka (Japonia– 4.292,5 p (două sferturi) – campioană Australian Open 2019, US Open 2018; 5. Karolina Pliskova (Cehia) – 3.305 p (7 sferturi) – finalistă US Open 2016, semifinalistă Australian Open 2019, Roland Garros 2017; 6. Madison Keys (SUA) 3.290 p (5 sferturi) – finalistă US Open 2017, semifinalistă US Open 2018, Roland Garros 2018; 7. Garbiñe Muguruza (Spania) – 3.255 p (4 sferturi); 8. Ashleigh Barty (Australia)- 3.242,5 p (două sferturi) – campioană Roland Garros 2019; 9. Sloane Stephens (SUA) – 3.185 p (4 sferturi) – campioană US Open 2017, finalistă Roland Garros 2018; 10. Caroline Wozniacki (Danemarca) – 2.690 p (3 sferturi) – campioană Australian Open 2018, semifinalistă US Open 2016.

* Echipa româno-rusă Monica Niculescu /Margarita Gasparian a pierdut finala de dublu a turneului WTA de la Bronx. Cele două au fost învinse de cuplul Darija Jurak / Maria José Martinez (Croaţia / SUA), scor 5-7, 6-2, 7-10.

*Rezultat stupefiant în ultimul tur de calificări pentru US Open: jucătoarea română Gabriela Ruse (178 WTA) a fost învinsă la un scor sever, 1-6, 1-6 de către chinezoaica de 17 ani fără clasament, Wang Xinyu. Partida a durat doar 58 de minute. În lupta pentru calificare pe tabloul principal a râmas doar Ana Bogdan dintre românce, iar în turneu sunt prezente Simona Halep, Mihaela Buzărnescu, Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu.

* Meciurile din sferturile de finală ale turneului de tenis ATP de la Winston-Salem (Statele Unite), programate joi, au fost amânate cu 24 de ore din cauza ploilor puternice, au anunţat organizatorii evenimentului din Carolina de Nord, citaţi de Reuters. Singura partidă care a putut debuta joi a fost cea dintre Benoît Paire şi Pablo Carreño , care a fost întreruptă însă în primul set, la scorul de 4-3 în faţa francezului, înainte ca vremea rea să îşi facă apariţia, provocând întreruperi de energie. Paire a câştigat cu 7-6, 1-6, 6-3. Celelalte sferturi şi semifinalele s-au disputat tot azi-noapte.